Historie povlečení | Ložníobchod.cz

www.lozniobchod.cz - Historie povlečení (27.07.2017 - 16:44)

KONTAKT
Slovensky
Ložníobchod.cz - český výrobce povlečení

Historie povlečení

zpět na výpis aktualit

03.06.2015Historie povlečení

Mysleli jste si, že je povlečení jen výdobytkem moderní doby? Že naši předkové nepovlékali postele? A jak to tenkrát vlastně bylo s postelemi, dekami a povlečením? Nechte se námi provést historií povlečení.

 

První povlékání postelí

Zpočátku si lidé jen pokládali na zem kůže ulovených zvířat a také se jimi přikrývali. Přestěhováním z jeskyní do prvních přístřešků, se pro lepší izolaci od země stavěly první rákosová a dřevěná lůžka, která se kryla místo povlečení kožešinou. Zvětšením vzdálenosti lůžka od země vylepšily i tepelné podmínky lůžka. Kamenné postele nahradily v období starověkého Řecka dřevěné s potahem (prostěradlem) ze zvířecí kůže, později bavlny a lnu.

Zpracování bavlny už znali staří Egypťané a využívali ji k šití oděvů, výzdobě interiérů, zabalovali do ní své mrtvé při mumifikaci anebo s jejich pomocí vyráběli plachty pro lodě a plavili se po Nilu.

Povlečení na královském dvoře

Objevem bavlny a změkčováním kůže, společně s chovem domácích zvířat, se rozšířil sortiment věcí, kterými si člověk mohl dělal své bydlení útulnější. Za nedlouho si začali postel přikrývat přehozem, vystýlat lůžko, aby jej měli měkčí a jinými způsoby vylepšovat komfort pro spaní. Vznikají i první matrace.

Královské povlečení

Rozdělením obyvatel země do různých společenských vrstev se lišilo i povlečení, které měli. Poddaní měli klasické lněné či bavlněné povlečení na ložní prádlo plněné peřím. Na zámcích a v domech vyšších vrstev bylo bavlněné povlečení využíváno pouze pro služebnictvo, jinak se sahalo po dražších dovozových materiálec

h jako byl například satén či hedvábí. Královské lože zakrývala nebesa a interiér zdobily textilní tapety a koberce. Polštáře se z ložnic stěhovaly na pohovky, kde sloužily i jako dekorační prvek, tím, že byly vyšívány bohatými motivy.

Technická textilní revoluce

S nástupem manufaktur a průmyslovou revolucí se stalo kvalitní povlečení, něčím, co si mohl dovolit každý. Zrychlením výroby a zdokonalením strojů, tak vznikaly také stále složitější a lepší materiály s nepřebernými pestrými vzory, jako třeba flanel nebo krep. Sady lůžkovin se taky v domácnostech zvětšovaly a standardem se stávalo vlastnictví více ložních souprav, které se podle ročního období nebo příležitosti vyměňovaly. Často bylo kvalitní ložní povlečení i svatebním darem. Jako ochrana ložního prádla sloužily ručně vyšívané přehozy. Polštáře a deky se i v malých a chudších domácnostech dostaly z ložnice do okolního interiéru. Zajímavě dekorované polštářky zdobily pohovky a odpočívadla v zahradních altáncích, prošívané deky a přikrývky se pak braly jako součást výbavy na piknik pod širým nebem.

Nejnovější technické pokroky pomohly k dokonalému materiálu a přidaly takové novinky jako mikroflanel, mikrovlákno nebo bavlněný satén.

Současné trendy v povlékání

Ložní prádlo, povlečení chcete-li, stále dneska plní svoji funkci pro kterou bylo vytvořeno. Chrání a kryje matraci, hřeje či chladí a zároveň je estetickým doplňkem interiéru prostěradlo. Přestože se nacházíme na vrcholu technické vyspělosti, tak se dneska stále hojně využívá bavlna jako hlavní materiál pro výrobu povlečení. Z novějších materiálů si lze vybrat z velké škály vzorů damaškového či bavlněného povlečení se saténovou úpravou, jehož zvláštností je, že si zachovává kvalitu a savost bavlny, ale na dotek je hladké a příjemně chladivé jako satén.

Červená kostka

Vybavení ložnic se postupem času také měnilo a zlepšovalo, ale dneska se již ustálilo na standardním složení lůžkovin a to: polštáři, dece, prostěradle a někdy přehozu. Při výběru ložního prádla dávejte pozor na správné velikosti, aby se vám nestalo, že povlečení nebude na vaše lůžkoviny pasovat. Z pohledu materiálu nic nezkazíte, když sáhnete po bavlně či krepu. Myslete při výběru na to, že strávíte skoro třetinu života spaním v posteli.

 

 Vyberte si z nabídky produktů

Krepové povlečení PUNTÍK modrý s proužkem

Krepové povlečení PUNTÍK modrý s...

Kvalitní krepové povlečení...

759 Kč
přejít na detail
 
 
Krepové povlečení PUDROVÁ KYTKA oboustranná

Krepové povlečení PUDROVÁ KYTKA...

Krepové povlečení, Zipový...

759 Kč
přejít na detail
 
 
Krepové povlečení PUNTÍK růžový s proužkem

Krepové povlečení PUNTÍK růžový s...

Krepové povlečení přímo...

759 Kč
přejít na detail
 
 
 
Podpěrová s.r.o.
Dobrovodská 2284
370 06 České Budějovice
777 100 799
texpo@centrum.cz

2017 © Ložní obchod. Všechna práva vyhrazena.

Webdesign a optimalizace stránek INIZIO

Doporučujeme:

Vybavení obchodů | Prostěradla | Wellness Roubenka | Lyže Fischer | Běžky Fischer | Mezonitě
TOPlist