Historie povlečení | Ložníobchod.cz

www.lozniobchod.cz - Historie povlečení (23.09.2017 - 14:47)

KONTAKT
Slovensky
Ložníobchod.cz - český výrobce povlečení

Historie povlečení

zpět na výpis aktualit

03.06.2015Historie povlečení

Mysleli jste si, že je povlečení jen výdobytkem moderní doby? Že naši předkové nepovlékali postele? A jak to tenkrát vlastně bylo s postelemi, dekami a povlečením? Nechte se námi provést historií povlečení.

 

První povlékání postelí

Zpočátku si lidé jen pokládali na zem kůže ulovených zvířat a také se jimi přikrývali. Přestěhováním z jeskyní do prvních přístřešků, se pro lepší izolaci od země stavěly první rákosová a dřevěná lůžka, která se kryla místo povlečení kožešinou. Zvětšením vzdálenosti lůžka od země vylepšily i tepelné podmínky lůžka. Kamenné postele nahradily v období starověkého Řecka dřevěné s potahem (prostěradlem) ze zvířecí kůže, později bavlny a lnu.

Zpracování bavlny už znali staří Egypťané a využívali ji k šití oděvů, výzdobě interiérů, zabalovali do ní své mrtvé při mumifikaci anebo s jejich pomocí vyráběli plachty pro lodě a plavili se po Nilu.

Povlečení na královském dvoře

Objevem bavlny a změkčováním kůže, společně s chovem domácích zvířat, se rozšířil sortiment věcí, kterými si člověk mohl dělal své bydlení útulnější. Za nedlouho si začali postel přikrývat přehozem, vystýlat lůžko, aby jej měli měkčí a jinými způsoby vylepšovat komfort pro spaní. Vznikají i první matrace.

Královské povlečení

Rozdělením obyvatel země do různých společenských vrstev se lišilo i povlečení, které měli. Poddaní měli klasické lněné či bavlněné povlečení na ložní prádlo plněné peřím. Na zámcích a v domech vyšších vrstev bylo bavlněné povlečení využíváno pouze pro služebnictvo, jinak se sahalo po dražších dovozových materiálec

h jako byl například satén či hedvábí. Královské lože zakrývala nebesa a interiér zdobily textilní tapety a koberce. Polštáře se z ložnic stěhovaly na pohovky, kde sloužily i jako dekorační prvek, tím, že byly vyšívány bohatými motivy.

Technická textilní revoluce

S nástupem manufaktur a průmyslovou revolucí se stalo kvalitní povlečení, něčím, co si mohl dovolit každý. Zrychlením výroby a zdokonalením strojů, tak vznikaly také stále složitější a lepší materiály s nepřebernými pestrými vzory, jako třeba flanel nebo krep. Sady lůžkovin se taky v domácnostech zvětšovaly a standardem se stávalo vlastnictví více ložních souprav, které se podle ročního období nebo příležitosti vyměňovaly. Často bylo kvalitní ložní povlečení i svatebním darem. Jako ochrana ložního prádla sloužily ručně vyšívané přehozy. Polštáře a deky se i v malých a chudších domácnostech dostaly z ložnice do okolního interiéru. Zajímavě dekorované polštářky zdobily pohovky a odpočívadla v zahradních altáncích, prošívané deky a přikrývky se pak braly jako součást výbavy na piknik pod širým nebem.

Nejnovější technické pokroky pomohly k dokonalému materiálu a přidaly takové novinky jako mikroflanel, mikrovlákno nebo bavlněný satén.

Současné trendy v povlékání

Ložní prádlo, povlečení chcete-li, stále dneska plní svoji funkci pro kterou bylo vytvořeno. Chrání a kryje matraci, hřeje či chladí a zároveň je estetickým doplňkem interiéru prostěradlo. Přestože se nacházíme na vrcholu technické vyspělosti, tak se dneska stále hojně využívá bavlna jako hlavní materiál pro výrobu povlečení. Z novějších materiálů si lze vybrat z velké škály vzorů damaškového či bavlněného povlečení se saténovou úpravou, jehož zvláštností je, že si zachovává kvalitu a savost bavlny, ale na dotek je hladké a příjemně chladivé jako satén.

Červená kostka

Vybavení ložnic se postupem času také měnilo a zlepšovalo, ale dneska se již ustálilo na standardním složení lůžkovin a to: polštáři, dece, prostěradle a někdy přehozu. Při výběru ložního prádla dávejte pozor na správné velikosti, aby se vám nestalo, že povlečení nebude na vaše lůžkoviny pasovat. Z pohledu materiálu nic nezkazíte, když sáhnete po bavlně či krepu. Myslete při výběru na to, že strávíte skoro třetinu života spaním v posteli.

 

 Vyberte si z nabídky produktů

Krepové povlečení MOZART růžový

Krepové povlečení MOZART růžový

100% bavlna, Zipový uzávěr

759 Kč
přejít na detail
 
 
 Krepové povlečení růže rustikál

Krepové povlečení růže rustikál

100% BAVLNA, zipový uzávěr

759 Kč
přejít na detail
 
 
Krepové povlečení PUNTÍK modrý s proužkem

Krepové povlečení PUNTÍK modrý s...

Kvalitní krepové povlečení...

759 Kč
přejít na detail
 
 
 
Podpěrová s.r.o.
Dobrovodská 2284
370 06 České Budějovice
777 100 799
texpo@centrum.cz

2017 © Ložní obchod. Všechna práva vyhrazena.

Webdesign a optimalizace stránek INIZIO

Doporučujeme:

Vybavení obchodů | Prostěradla | Wellness Roubenka | Lyže Fischer | Běžky Fischer | Mezonitě
TOPlist