Spánková hygiena aneb co udělat pro zdravý spánek | Ložníobchod.cz

www.lozniobchod.cz - Spánková hygiena aneb co udělat pro zdravý spánek (21.09.2017 - 23:21)

KONTAKT
Slovensky
Ložníobchod.cz - český výrobce povlečení

Spánková hygiena aneb co udělat pro zdravý spánek

zpět na výpis aktualit

13.04.2016Spánková hygiena aneb co udělat pro zdravý spánek

V dnešní době se zdravý spánek velmi podceňuje a mezi mnoha lidmi převládá názor, že je přece zbytečné až třetinu života prospat, když si ho můžou užívat plnými doušky. Podle některých je zbytečné chodit spát v 10 hodin večer a 8 hodin spánku je zbytečný luxus, který je jen omezuje. Tato životospráva ale může mít neblahé důsledky na váš organismus a v konečném důsledku i na vaši psychiku. Přečtěte si o několika zásadách spánkové hygieny.

 

Zdravý spánek je velmi důležitý pro regeneraci nervového systému a také pro doplnění psychických sil. V důsledku nesprávného životního stylu trpí například paměť, pozornost, vnímání, myšlení, rozhodování, psychomotorické tempo a také rychlost reakcí.

 

Nevyspalý člověk působí podrážděně, zhoršuje se jeho pracovní výkon a dokáže se špatně soustředit při rozhodování. Zaznamenat můžete i snížení koncentrace, pokles vůle nebo apatii.

 

Spánkové cykly

 

Samotný spánek probíhá v několika cyklech, jeden cyklus trvá přibližně 90 až 100 minut a je tvořen několika fázemi. Tyto fáze se rozdělují na non-REM fáze a REM fáze, přičemž jeden cyklus zpravidla obsahuje čtyři non-REM fáze a jednu REM fázi. Lidské tělo nejlépe regeneruje v ve třetí a čtvrté non-REM fázi, do které se lidé, kteří mají problémy se spánkem často ani nedostanou. Kvůli tomu se značně zvyšuje například i riziko mikrospánku, který je velmi nebezpečný například při řízení auta (nejen) v nočních hodinách. Mikrospánek je ovšem nebezpečný i při práci ve výškách a nebo při práci s těžkými stroji.

 

Co udělat pro zdravý spánek

Zde si můžete přečíst pár základních tipů na to, jak předejít potížím způsobeným nedostatečnou regenerací vaší nervové soustavy:

Naučte se vstávat a chodit spát přibližně ve stejnou dobu. Nezáleží na tom, zda je pracovní den nebo víkend, nesnažte se spánek zbytečně prodlužovat a raději vstaňte a věnujte se jiným činnostem. Zkrátka se snažte dodržovat pravidelný denní rytmus.

Dobře vyvětrejte před spaním. Bude se vám mnohem lépe spát a mnoha lidem se lépe spí v místnosti, která je chladnější. Určitě si pořiďte kvalitní matraci a spěte jen v místnostech, kde je ticho a také tma. Pokud spíte v místnosti kde je světlo, bráti to vašemu tělu ve vylučování hormonu zvaného melatonin, jehož nedostatek zabraňuje lidskému tělu v dosažení klidného spánku.

Naučte se, že postel je místem výhradně pro odpočinek. Proto se v posteli snažte nepracovat, nejíst a také nedělat jiné rozrušující aktivity (například sledování televize). Televize by se v ložnici správně vůbec neměla nacházet, protože vyzařuje škodlivé modré světlo, které vám brání v usnutí.

 

Samozřejmostí je i vynechání nápojů s obsahem kofeinu a černého čaje. Konzumovat byste neměli ani alkohol a cigarety, vyvarujte se i požívání těžkých jídel, protože pak se může stát, že se vám bude hůř usínat.  Vyberte si z nabídky produktů

Krepové povlečení PUNTÍK růžový s proužkem

Krepové povlečení PUNTÍK růžový s...

Krepové povlečení přímo...

759 Kč
přejít na detail
 
 
Krepové povlečení MOZART růžový

Krepové povlečení MOZART růžový

100% bavlna, Zipový uzávěr

759 Kč
přejít na detail
 
 
Krepové povlečení KVÍTEK malinový

Krepové povlečení KVÍTEK malinový

100% bavlněný krep, Zipový...

759 Kč
přejít na detail
 
 
 
Podpěrová s.r.o.
Dobrovodská 2284
370 06 České Budějovice
777 100 799
texpo@centrum.cz

2017 © Ložní obchod. Všechna práva vyhrazena.

Webdesign a optimalizace stránek INIZIO

Doporučujeme:

Vybavení obchodů | Prostěradla | Wellness Roubenka | Lyže Fischer | Běžky Fischer | Mezonitě
TOPlist