17.03.2016 11:04 | V nabídce našeho eshopu jste již jistě narazili na výrobky s označením „Patchwork“. Pokud nevíte, co toto slovo znamená a chcete se dozvědět více, určitě pokračujte v čtení tohoto článku. Patchwork je totiž velmi zajímavá a kreativní technika, pomocí které můžete docílit velmi zajímavých vzorů. Ačkoliv je tato technika velmi stará, v současné době se patchworkové výrobky vrací do módy a zažívají pravou renesanci.

Patchworking neboli prošívání

Určitě vás zajímá, co to vlastně ten patchwork je a odkud se tato módní vlna vzala. Slovo patchwork pochází z angličtiny a je složeninou hned dvou slov. Tím prvním je slovo patch, která má sice v angličtině více významů, ale v tomto konkrétním znamená záplatu. Druhým slovem je pak slovo work, které znamená práce. Celé slovní spojení tak lze volně přeložit tak, že patchworkový výrobek je takový výrobek, který je vyroben ze záplat.

V Česku se kromě originálního anglického názvu můžete setkat i s názvem v naší mateřštině, patchworkový výrobek znamená to samé, jako prošívaný výrobek. Patchwork je speciální technika, prostřednictvím které se sešívají dohromady kusy látek tak, aby vytvořily kreativní a náhodný vzor. Jde tedy o kombinaci různých druhů látek do jedné tak, aby celek působil tak, jako kdyby byl výrobek tak navržen již od počátku.

Technika dostupná pro všechny

Historie patchworku sahá více než 1000 let do minulosti. První nalezené kousky patchworku pocházejí z Číny, kde se tato technika s velkou oblibou používala na buddhistická obřadní roucha. Postupem času si patchwork našel oblíbence takřka po celém světě. Například v 17. století jej v Anglii používali k výrobě závěsů nebo přehozy přes postel. Velmi ceněné byly staré látky, které by samy o sobě neměly už žádné využití, nicméně spojení s novou látkou jim doslova vdechlo druhý život. I když se může zdát, že patchworking byl spíše výsadou chudších společenských vrstev, nebylo tomu tak. Obrovské oblibě se v té době těšil jak u chudých tak i u nejbohatších společenských vrstev.

V současné době popularita a zájem o patchworking prudce vzrůstá. Zájmovou vlnu nastartovali nadšenci v Japonsku, odkud se tato vlna opět šíří do celého světa včetně České republiky. Patchwork tak nenajdete jen na povlečení pro peřiny a polštáře, v současné době si můžete pořídit i mnoho dalšího zboží s patchworkovou tématikou.  


Další články


blog

11 tipů, jak mít kvalitní spánek i ve vaší domácnosti

09.08.2018

Kdo by se ráno nechtěl probouzet s energií a dobrou náladou? Bohužel většina z nás si o tom může nechat jen zdát a trpí nad nedostatkem kvalitního…

blog

Flanel - látka pro sezónní povlečení

10.10.2017

Flanel je hustě tkaná látka v keprové, nebo klasické plátnové vazbě, která je po jedné nebo obou stranách upravena „počesáním. Právě česáním, získává…

blog

Co je patchwork a jeho výhody

01.08.2017

Co je to patchwork. Na našem e-shopu jste již nejspíš měli příležitost na toto slovní spojení narazit a věříme, že mnohé z vás zajímá, co znamená a…