17.03.2016 11:04 | V nabídce našeho eshopu jste již jistě narazili na výrobky s označením „Patchwork“. Pokud nevíte, co toto slovo znamená a chcete se dozvědět více, určitě pokračujte v čtení tohoto článku. Patchwork je totiž velmi zajímavá a kreativní technika, pomocí které můžete docílit velmi zajímavých vzorů. Ačkoliv je tato technika velmi stará, v současné době se patchworkové výrobky vrací do módy a zažívají pravou renesanci.

Patchworking neboli prošívání

Určitě vás zajímá, co to vlastně ten patchwork je a odkud se tato módní vlna vzala. Slovo patchwork pochází z angličtiny a je složeninou hned dvou slov. Tím prvním je slovo patch, která má sice v angličtině více významů, ale v tomto konkrétním znamená záplatu. Druhým slovem je pak slovo work, které znamená práce. Celé slovní spojení tak lze volně přeložit tak, že patchworkový výrobek je takový výrobek, který je vyroben ze záplat.

V Česku se kromě originálního anglického názvu můžete setkat i s názvem v naší mateřštině, patchworkový výrobek znamená to samé, jako prošívaný výrobek. Patchwork je speciální technika, prostřednictvím které se sešívají dohromady kusy látek tak, aby vytvořily kreativní a náhodný vzor. Jde tedy o kombinaci různých druhů látek do jedné tak, aby celek působil tak, jako kdyby byl výrobek tak navržen již od počátku.

Technika dostupná pro všechny

Historie patchworku sahá více než 1000 let do minulosti. První nalezené kousky patchworku pocházejí z Číny, kde se tato technika s velkou oblibou používala na buddhistická obřadní roucha. Postupem času si patchwork našel oblíbence takřka po celém světě. Například v 17. století jej v Anglii používali k výrobě závěsů nebo přehozy přes postel. Velmi ceněné byly staré látky, které by samy o sobě neměly už žádné využití, nicméně spojení s novou látkou jim doslova vdechlo druhý život. I když se může zdát, že patchworking byl spíše výsadou chudších společenských vrstev, nebylo tomu tak. Obrovské oblibě se v té době těšil jak u chudých tak i u nejbohatších společenských vrstev.

V současné době popularita a zájem o patchworking prudce vzrůstá. Zájmovou vlnu nastartovali nadšenci v Japonsku, odkud se tato vlna opět šíří do celého světa včetně České republiky. Patchwork tak nenajdete jen na povlečení pro peřiny a polštáře, v současné době si můžete pořídit i mnoho dalšího zboží s patchworkovou tématikou.  


Další články


blog

Romantické povlečení ve stylu Shabby Chic

11.10.2018

Kam jinam vnést trochu té romantické atmosféry, než do vaší ložnice. Prostor pro odpočinek a načerpání sil si žádá harmonické ladění materiálů a…

blog

Kvalita materiálu je u povlečení určující, díky ní si v ložnici strávený čas opravdu užijete

11.10.2018

Jak si čas strávený v ložnici ještě více užít? Vsaďte na kvalitu materiálu a zavrtejte se do hřejivé peřiny.

blog

11 tipů, jak mít kvalitní spánek i ve vaší domácnosti

09.08.2018

Kdo by se ráno nechtěl probouzet s energií a dobrou náladou? Bohužel většina z nás si o tom může nechat jen zdát a trpí nad nedostatkem kvalitního…