01.08.2017 10:17 | Co je to patchwork. Na našem e-shopu jste již nejspíš měli příležitost na toto slovní spojení narazit a věříme, že mnohé z vás zajímá, co znamená a jaké budou jeho výhody.

Patchwork je slovní spojení pocházející z angličtiny. Jako první obsahuje slovo patch, které má v angličtině mnoho významů, ale v této souvislosti znamená záplata. Druhým slovem je work, v překladu práce. Do češtiny lze patchworkový výrobek přeložit jako prošívaný výrobek. Patchwork také lze volně přeložit jako záplatování.  Jedná se tedy o speciální techniku, při níž dochází k sešívání malých různě barevných kousků látek, tak aby vytvářeli geometrické vzory. Dříve se jednalo výhradně o ruční práci, na rozdíl od dnešní doby kdy se většinou šije na šicích strojích.

O patchworku lze rovněž hovořit jako o textilní mozaice, jelikož u něho dochází ke skládání malých kousků látky do nové celistvé plochy. Nejčastěji se používá k výrobě dek, přehozů, polštářů, nástěnných quiltů, prostírání, ubrusů, ale i tašek, kabelek, kosmetických taštiček, obalů na knihy.

První zmínky o patchworku pocházejí z Číny z 8. - 9. století, kdy se tato technika užívala pro buddhistická obřadní roucha. Do Evropy dorazil s návratem Křižáků v 11. století. Velkou oblibu si postupem času získal po celém světě a to především v 17. století v Anglii kde se používal hlavně k výrobě přehozů a závěsů. Do Ameriky se dostal při osidlování divokého západu. Často se považuje za techniku chudých, jelikož jedním z důvodů jeho vzniku byla potřeba záplatovat roztrhané pokrývky pro zhotovení nových, své obliby se však dočkal i u nejbohatších společenských vrstev.

Po druhé světové válce upadl o patchwork zájem. Ke změně došlo v 80. letech 20. století díky vynálezu rotačního řezáku, který poskytl možnost rychlého a přesného řezání téměř dokonalých dílů. V současné době zažívá prudký nárůst popularity a zájmu a začíná být vnímán jako svébytná umělecká technika, jejíž výrobky lze nalézt i v předních světových muzeích či galeriích.


Další články


blog

Romantické povlečení ve stylu Shabby Chic

11.10.2018

Kam jinam vnést trochu té romantické atmosféry, než do vaší ložnice. Prostor pro odpočinek a načerpání sil si žádá harmonické ladění materiálů a…

blog

Kvalita materiálu je u povlečení určující, díky ní si v ložnici strávený čas opravdu užijete

11.10.2018

Jak si čas strávený v ložnici ještě více užít? Vsaďte na kvalitu materiálu a zavrtejte se do hřejivé peřiny.

blog

11 tipů, jak mít kvalitní spánek i ve vaší domácnosti

09.08.2018

Kdo by se ráno nechtěl probouzet s energií a dobrou náladou? Bohužel většina z nás si o tom může nechat jen zdát a trpí nad nedostatkem kvalitního…