24.03.2016 11:06 | I když je Francie známá hlavně jako kolébka výborného jídla a pití, pochází odtud i další užitečný vynález, který využijete hlavně v ložnici. Už jste slyšeli o takzvané francouzské dece? Že ne? Tak to jste tu správně.

Francouzská deka je synonymem pro velkou společnou přikrývku, pod kterou se pohodlně vejdou oba dva partneři. Při spaní pod francouzskou dekou tedy nehrozí, že se budete o jednu peřinu klasických rozměrů tahat a jeden z vás ve finále stejně skončí tak, že bude muset spát bez peřiny.

I když ve Francii jsou tyto deky velmi oblíbené (aby také ne, když odtud pocházejí), jinde v Evropě jde spíše o raritu. Kromě Francie jsou tyto deky oblíbené ještě v přímořských státech (Chorvatsko, Itálie a další), kde ani zimě nepanují kruté mrazy a mezi místními tak nejsou klasické české peřiny příliš oblíbené. Místní lidé namísto toho spí pod mnohem tenčími dekami, pod nimiž by se v zimě v Česku spalo jen velmi nepohodlně.

Francouzská deka ale není jen obyčejná přikrývka, podle psychologů kteří se zaměřují na partnerské soužití a zdravý spánek je totiž společné spaní pod jednou přikrývkou velmi prospěšné pro oba dva partnery z hlediska jejich partnerského soužití. Mezi partnery se díky společnému spaní prohlubuje intimita a je prokázáno, že jakmile si oba dva na nový styl spánku zvyknou, budou se probouzet mnohem spokojenější a v lepší náladě.

Francouzská deka je velmi oblíbená i z ekonomického hlediska. Nákup jedné deky (byť větší) je totiž mnohem levnější než nákup dvou dek (případně peřin). Mnohem levněji vyjde také povlečení, které je na jednu deku levnější než na deky dvě.

Pokud budete povlečení na francouzskou deku pořizovat, dejte si pozor na její rozměry. Obecně sice platí, že většina francouzských dek má rozměry 200 cm x 200 cm, ovšem nelze na to na 100 % spoléhat. Proto se před koupí raději ujistěte, ať nemusíte jít povlečení vyměnit. Může se vám totiž stát, že budete mít deku jiných rozměrů (nejčastěji větší) a povlečení na ni nebude sedět. Samozřejmě platí, že čím větší přikrývka, tím větší komfort pro oba partnery, kteří ji budou využívat.  


Další články


blog

11 tipů, jak mít kvalitní spánek i ve vaší domácnosti

09.08.2018

Kdo by se ráno nechtěl probouzet s energií a dobrou náladou? Bohužel většina z nás si o tom může nechat jen zdát a trpí nad nedostatkem kvalitního…

blog

Flanel - látka pro sezónní povlečení

10.10.2017

Flanel je hustě tkaná látka v keprové, nebo klasické plátnové vazbě, která je po jedné nebo obou stranách upravena „počesáním. Právě česáním, získává…

blog

Co je patchwork a jeho výhody

01.08.2017

Co je to patchwork. Na našem e-shopu jste již nejspíš měli příležitost na toto slovní spojení narazit a věříme, že mnohé z vás zajímá, co znamená a…