Tento web používá cookies. Další informace

03.06.2016 13:26 | Dostatek spánku je pro lidský organismus základem proto to, aby mohl podávat optimální výkony a mohl správně fungovat. Jaká je ale vlastně ideální délka spánku? To se můžete dozvědět v následujícím článku.

Spánek je podle vědců nezbytný ke správné regeneraci organismu a pokud ho svému tělu poskytnete nedostatek, zhorší se některé základní funkce a pokročilý stav může vést až k rozvinutí některých chronických onemocnění. Je ale důležité si uvědomit, že i když spíme, tak jsou některé části našeho těla stále aktivní. Především se jedná o mozek, který je aktivní neustále a tak je v neustálé permanenci.

Samotný spánek se rozděluje na několik etap a jednotlivé etapy jsou důležité na to, abychom se po probuzení cítili odpočatí a plní energie. Spánek je také velmi důležitý pro dlouhodobou i krátkodobou paměť, je totiž dokázáno, že osoby, které si dopřávají více spánku mají lepší paměť než osoby, které více ponocují.

Pokud jde o ideální délku spánku, tento faktor je značně individuální a odborníci nejčastěji hovoří o sedmi až osmi hodinách jako o ideálním průměru. Délka spánku se ovšem v průběhu života mění, například novorozenci spí až 18 hodin denně zatím co děti předškolního věku potřebují okolo 12 hodin spánku. Starší děti v pubertě pak už většinou spí jen devět hodin.

Velmi důležitá je kromě množství spánku i jeho kvalita. Pokud je například spánek během noci několikrát přerušen, je možné, že si neprojdete všemi spánkovými fázemi a ráno se probudíte nevrlí a nevyspalí.

Spánek také významně ovlivňuje náladu. Nevyspalého člověka totiž velmi často poznáte doslova na první pohled. Tito lidí totiž bývají podráždění, konfliktní a pokud se potýkáte s chronickým nedostatkem spánku, budete mít vyšší sklony k depresím. Nedostatek spánku dále zvyšuje riziko kardiovaskulárních chorob a vysokého krevního tlaku.

Na druhou stranu není příliš správné spát příliš dlouho. Spánek delší než 10 hodin denně může u dospělého člověka způsobit celodenní únavu a rovněž může vyvolávat kardiovaskulární choroby. Příliš mnoho spánku také může zvyšovat sklony k obezitě, cukrovce a vysokému krevnímu tlaku.

 

Za ideální dobu spánku je tedy považována hodnota kolem 7 až 8 hodin denně. Příliš mnoho nebo naopak málo spánku může mít ve finále neblahé důsledky na vaše zdraví.  


Další články


blog

Flanel - látka pro sezónní povlečení

10.10.2017

Flanel je hustě tkaná látka v keprové, nebo klasické plátnové vazbě, která je po jedné nebo obou stranách upravena „počesáním. Právě česáním, získává…

blog

Co je patchwork a jeho výhody

01.08.2017

Co je to patchwork. Na našem e-shopu jste již nejspíš měli příležitost na toto slovní spojení narazit a věříme, že mnohé z vás zajímá, co znamená a…

blog

Pod čím spát v létě

01.08.2017

Léto už je v plném proudu a jistě nás čeká ještě spousta teplých nocí, které pro někoho nemusí být zrovna jedny z nejpříjemnějších.