20.05.2015 07:09 | Chcete renovovat damaškové povlečení po babičce? Bojíte se experimentovat? Vyzkoušejte nějaké osvědčené triky, jak damaškovému povlečení zase vrátit život.

Barvení látky

V případě, že máte povlečení po babičce a je letité, zkuste mu zase vdechnout život. Damašek je kvalitní materiál, specifický svým řídkým tkaním, které vytváří jeho vzory. Zároveň je barevně stálý, takže pokud se vám ho podaří dobře obarvit vydrží i další generaci.

 

 

 

Barvení damašku v pračce

Barvení damaškového povlečení v pračce je ten jednodušší způsob, jak obarvit látku. Pračka udělá veškerou práci za vás. Jako první si musíte rozmíchat barvu na barvení v horké vodě, pak jej s několika lžičkami soli vložte přímo do bubnu pračky nebo do zásobníku na prací prášek. Nastavte na nejvyšší teplotní stupeň – vyvářku. Starou damaškovou látku buďto vložte jen obyčejně do bubnu, pokud si na to troufáte, zkuste jej uvázat do nějakého batikového vzoru – jednoduchým smotáním a úvazem tak můžete docílit vzoru květin či kruhů. Po vyprání můžete obarvený materiál ještě namočit do vody s octem – toto jednoduché opatření pomůže udržet barvy, aby se jejich barva postupně nevyprala a vydržely tak dlouho syté. Buben pračky můžete ošetřit tak, že v pračce vyperete hadr na nejkratší program (pokud v sobě má pračka ještě zbytky barvy vtáhne je do sebe) nebo prádlo tmavé, kterému případné zbytky barvy neuškodí. Velice pravděpodobně ale pračka už žádnou barvu nepustí.

 

Ruční barvení damašku

Jestli si troufáte na barvení v ruce, můžete se do toho směle pustit. Kupte si alespoň jedno balení barvicího prášku Duha a vysypte ho do vody dle návodu. Přidejte ocet a sůl a přiveďte k varu. Vložte dovnitř povlečení a povařte. Tady je důležité dodržovat přesně podle návodu výrobce délku barvení, aby barva dobře chytla, zároveň často materiál míchejte, aby chytil stejnou barvu ve všech záhybech a nebyl tak flekatý.

 

Další techniky barvení

Batika, obarvování materiálu, se nedělá jen dvěma výše popsanými způsoby, ale je zde mnoho nuancí a typů. Pokud chcete povlečení nebo oblečení jen obarvit, doporučuje se použít savo, které v sobě obsahuje žíravinu a materiál tzv. vyžere (v případě použití malého množství či krátkého působení na materiál může barvu jen zesvětlit).

Speciálním trikem poslední doby je barvení v mikrovlné troubě a barvení za studena. V případě, že jste obdařeni výtvarným talentem a máte staré hedvábí, můžete zkusit i malbu na hedvábí. Děti se pak mohou vyřádit s fixy na textil, případně práškovými barvami na textil. Technik je skutečně mnoho, můžete vyzkoušet, která vám nejlépe půjde.

 

Jak se o obarvené věci starat

Ať už jste chtěli obarvit povlečení, polštáře nebo cokoliv, co vás napadlo, už to máte hotové a schne vám produkt vaší práce na šňůře za domem. Ale až se kousek oblečení či povlečení zamaže, co s ním? Obecně lze říci, že byste neměli obarvené prádlo s ničím jiným prát, protože povětšinou při každém praní něco pustí a může tak obarvit ostatní kousky s ním prané. Někdy se doporučuje obarvené věci po usušení zažehlit a tím tak barvu na místě zafixovat. Povlečení perte na jemný program ve speciálním prostředku, který je šetrný k barvám. Nejideálnějším způsobem je pak praní v ruce, ale v případě povlečení to asi nikdo podstoupit chtít nebude.

 

 


Další články


blog

Romantické povlečení ve stylu Shabby Chic

11.10.2018

Kam jinam vnést trochu té romantické atmosféry, než do vaší ložnice. Prostor pro odpočinek a načerpání sil si žádá harmonické ladění materiálů a…

blog

Kvalita materiálu je u povlečení určující, díky ní si v ložnici strávený čas opravdu užijete

11.10.2018

Jak si čas strávený v ložnici ještě více užít? Vsaďte na kvalitu materiálu a zavrtejte se do hřejivé peřiny.

blog

11 tipů, jak mít kvalitní spánek i ve vaší domácnosti

09.08.2018

Kdo by se ráno nechtěl probouzet s energií a dobrou náladou? Bohužel většina z nás si o tom může nechat jen zdát a trpí nad nedostatkem kvalitního…