Tento web používá cookies. Další informace

19.06.2014 10:42 | Chcete vyprat nové povlečení s tím, aby zůstaly zachovány původní vlastnosti? Zde je pár rad a tipů.

Jak správně prát povlečení?

Koupili jste si dražší a kvalitnější ložní prádlo, které chcete vyprat, ale bojíte se, abyste ho hned po prvním praní nemuseli využívat jen na chalupě nebo ho dokonce vyhodit? Máte své oblíbené povlečení, které častým praním ztrácí barvu, tvar a na látce se vytvářejí nevzhledné žmolky? Možná je to tím, že ho špatně perete. Zde najdete pár rad a tipů, jak vyprat povlečení a přitom zachovat jeho původní vlastnosti beze změny.

Jak často prát ložní prádlo?

Povlečení je třeba vyprat po zakoupení před prvním použitím, abyste se vyhnuli nepříjemným vyrážkám nebo alergickým reakcím. Prvním praním také docílíte zjemnění materiálu a příjemné vůně. Intenzita následného praní záleží samozřejmě na znečištění ložního prádla, ale z hygienických důvodů se doporučuje měnit povlečení jednou za měsíc.

Třídění prádla

Před vložením prádla do pračky bude nejlepší, když jej roztřídíte podle barev. Díky třídění zůstane bílé prádlo i nadále zářivě bílé nikoli zašedlé a barevné či černé a nebude ztrácet na sytosti barev. Pozor si také dejte na složení látky. Řiďte se podle štítků od výrobce, kde by měly být uvedeny všechny potřebné údaje k údržbě.

Bavlněné povlečení

Ložní prádlo z bavlny Vás příjemně překvapí svou hebkostí a hřejivostí materiálu. Povlečení můžete prát při vyšších teplotách, ale bude stačit 60°C, kdy jsou spolehlivě zničeni roztoči. Díky následnému žehlení dochází k zesílení hygienických vlastností. Přesto zůstává materiál velmi jemný a prodyšný.

Krepové povlečení

Velmi oblíbeným materiálem použitým při výrobě povlečení je krep, který se nemusí žehlit a díky tomu je jeho údržba velmi jednoduchá. Krepové povlečení je vyrobeno z upravené bavlny, která se doporučuje prát při nižších teplotách (40-60°C) a s dostatkem místa v pračce, aby se nepotrhalo.  Ze stejného důvodu ho odstřeďujte při malých otáčkách. Pokud ale investujete do kvalitního povlečení, nemusíte se poškození obávat. Když dodržíte zásady správného praní, odměnou Vám bude povlečení s dlouhou životností, které si udrží znaky své kvality - dobrou savost a hebkost na dotek.

Saténové povlečení z polyesteru

Saténové povlečení se vyznačuje vysokým leskem a hebkostí. Klouzavý polyesterový materiál Vás v létě příjemně ochladí. Zimomřivým lidem nejspíše nebude vyhovovat, protože v zimě spíše studí. Ložní prádlo perte při nižších teplotách kolem 40°C. Nedoporučuje se sušit v sušičce, protože materiál je náchylný k poškození. Povlečení není nutné žehlit

Saténové povlečení z bavlny

Oproti saténovému povlečení z polyesteru vás bavlněné saténové povlečení během zimních měsíců zahřeje. Můžete ho prát na vyšší teploty kolem 50 - 60°C. Ložní prádlo je nemačkavé, tudíž se obejdete bez žehličky.  

Povlečení z mikrovlákna

Povlečení z mikrovlákna je vyrobeno z umělých vláken (100% polyester) a díky tomu, se jeho použití doporučuje především pro alergiky. Oceníte u něj jeho snadnou údržbu. Ložní prádlo můžete prát až na 60°C, rychle schne a nemusíte ho žehlit. Mikrovlákna si udržují svou pevnost, prodyšnost, savost a odolnost proti žmolkování.   

Povlečení z mikroflanelu

Mikroflanel je hřejivý materiál, který je velmi příjemný na dotek. Povlečení perte naruby na 40°C. Rychle schne a  není ho třeba žehlit. Při častém praní se nemusíte bát, že pouští vlákna nebo že žmolkovatí. Stejně jako neztrácí barvu a tvar. Ložní prádlo je vhodné pro alergiky.     

Prostěradla z froté

Froté materiál se nejlépe vypere při teplotě 40 - 60°C. Z hygienických důvodů je lepší nastavit vyšší teplotu. Froté prostěradlo lze sušit v sušičce maximálně však na 70°C. Nemusí se žehlit. Velkou výhodou je vysoká savost, prodyšnost a pružnost.    

Prostěradla Jersey

Mezi oblíbené materiály prostěradel patří Jersey, protože je velmi jemný a lze ho napnout. Praní se odvíjí od množství příměsí v látce. Na štítku výrobce byste měli najít doporučenou teplotu pro praní prostěradla. Teploty se pohybují od 40°C do 60°C. Sušení v sušičce se doporučuje na střední stupeň.   

Prací prášek nebo gel?

Váháte nad tím, kterou variantu zvolit? Lepší účinnost především při odstraňování skvrn mají sypké prací prášky. Gely se zase snadněji rozpouštějí ve vodě, což ocení především ti, kdo žijí v oblasti s tvrdou vodou. Ať už použijete jakoukoli variantu, nezapomínejte rozlišit prášek vhodný na praní bílého, barevného a černého prádla, aby vaše barvy zůstaly co nejdéle stejné. Do pračky také přidejte aviváž, která ložní prádlo příjemně změkčí a zároveň provoní.

Nezapomínejte!

Při praní ložního prádla dávejte pozor na odepínací knoflíky, které by mohly poškodit Vaši pračku.  Povlečení se zipovým uzávěrem zapínejte, aby se zip nezanášel a neničil se. Jakémukoli materiálu prospěje praní z rubové strany povlečení.

TIP:

Řešíte jak vyprat černobílé, bílo červené nebo jiné kontrastní povlečení, aby se Vám bílá barva nezaprala? Poprvé perte raději na 30 °C a případné skvrny předeperte v ruce. Pokud se barva nevymývá, zkuste přejít na 40 °C. Pro jistotu použijte prací prostředky, které zabraňují přenosu barev. V drogeriích seženete také speciální utěrky zachycující barvy. Ty přímo v pračce absorbují a fixují vypíranou barvu.

 

 

 

 


Další články


blog

Flanel - látka pro sezónní povlečení

10.10.2017

Flanel je hustě tkaná látka v keprové, nebo klasické plátnové vazbě, která je po jedné nebo obou stranách upravena „počesáním. Právě česáním, získává…

blog

Co je patchwork a jeho výhody

01.08.2017

Co je to patchwork. Na našem e-shopu jste již nejspíš měli příležitost na toto slovní spojení narazit a věříme, že mnohé z vás zajímá, co znamená a…

blog

Pod čím spát v létě

01.08.2017

Léto už je v plném proudu a jistě nás čeká ještě spousta teplých nocí, které pro někoho nemusí být zrovna jedny z nejpříjemnějších.