20.05.2015 07:28 | Zdědili jste staré povlečení po babičce a chcete si jej uchovat? Nevíte, jak se o takový letitý materiál starat? Nebo jste snad z doslechu slyšeli, že damašek je kvalitní materiál a uvažujete o jeho koupi, ale bojíte se, že jeho údržba je složitá. Mile vás překvapí, že je to úplně stejné jako u jakéhokoliv jiného povlečení.

Damašek a jiné materiály

Každý použitý materiál, který se využívá k šití povlečení, má svá specifika. Ať už je to v případě nežehlivého saténu – právě ona nežehlivost, u krepového povlečení pak ta samá výhoda. Oba dva materiály zároveň rychle usychají.

Damašek se chová jako ostatní materiály. Je vyroben ze 100% bavlny a bavlna, jak víme, zvládne všechno. Nemusíte si tedy dělat starosti, jestli jej vyperete na 40° nebo na 60° se či si dokonce dopřejete vyvářku na 90°. S povlečením by se nemělo nic stát. Sušička povlečení také neublíží, ale pro ty z vás, kdo chtějí mít povlečení úhledně poskládané je nasnadě jej žehlit (pokud nemáte rádi povlečení zmuchlané). Jestli máte tu možnost a prostor, dejte povlečení sušit ven. Venku vám jej krásně provoní čerstvý vzduch a slunce. Také zde rovnoměrně uschne, že jej bude stačit jen poskládat (za dob našich babiček se damaškové povlečení škrobilo a mandlovalo).

V dnešní době se k damašku přidaly i některé moderní materiály jako mikroflanel, froté či saténové povlečení z polyesteru. Saténové povlečení se vyznačuje vysokým leskem a hebkostí, zároveň satén příjemně chladí během letních měsíců a nemusí se žehlit. Mikrovlákno je vyrobeno z umělých vláken (100% polyester) a je tedy vhodné pro alergiky stejně jako mikroflanel. Froté se vyznačuje velkou savostí, prodyšností a pružností.

 

Čím povlečení udržovat

Prací prášek, gel nebo moderní tablety přímo do bubnu pračky. Dnešní trh nabízí nepřeberné množství pracích prostředků. Prací prášek je starou dobrou klasikou. Jeho prací schopnosti jsou nejlepší, ale někdy se stává, že se úplně nerozpustí a zachytává se v lemech povlečení. Prací gel tyto problémy nemá, ale jeho prací účinek je menší. Novinkou jsou prací tablety, které usnadňují dávkování. Jedna tableta nahradí prací dávku prášku nebo gelu. Někdy se ale stane, že se její obal v pračce úplně nerozpustí, což v případě jejího zaschnutí na povlečení, může udělat pěknou paseku. Prací tableta už nepotřebuje aviváž a hodí se jak na barevné tak bílé povlečení.

Při praní povlečení dbejte na to, aby bylo povlečení naruby, zatáhněte zipový uzávěr, či zapněte knoflíky. Zamezíte tak jejich odtržení či poškození. Perte vždy barevné s barevným a bílé s bílým, zabráníte tak nechtěnému obarvení povlečení. Teplotu programu nastavte dle doporučení výrobce povlečení. Pokud se vám stane, že povlečení má velké skvrny u kterých se obáváte, že v pračce nepustí, vezměte do ruky klasické mýdlo s jelenem nebo jiný přípravek na skvrny. Jednotlivé skvrny namydlete a nechte odstraňovač skvrn působit ideálně přes noc. Takto ošetřené povlečení následující den vyperte v běžném prášku a nastavení dle výrobce.

 


Další články


blog

Romantické povlečení ve stylu Shabby Chic

11.10.2018

Kam jinam vnést trochu té romantické atmosféry, než do vaší ložnice. Prostor pro odpočinek a načerpání sil si žádá harmonické ladění materiálů a…

blog

Kvalita materiálu je u povlečení určující, díky ní si v ložnici strávený čas opravdu užijete

11.10.2018

Jak si čas strávený v ložnici ještě více užít? Vsaďte na kvalitu materiálu a zavrtejte se do hřejivé peřiny.

blog

11 tipů, jak mít kvalitní spánek i ve vaší domácnosti

09.08.2018

Kdo by se ráno nechtěl probouzet s energií a dobrou náladou? Bohužel většina z nás si o tom může nechat jen zdát a trpí nad nedostatkem kvalitního…