Tento web používá cookies. Další informace

20.05.2015 07:28 | Zdědili jste staré povlečení po babičce a chcete si jej uchovat? Nevíte, jak se o takový letitý materiál starat? Nebo jste snad z doslechu slyšeli, že damašek je kvalitní materiál a uvažujete o jeho koupi, ale bojíte se, že jeho údržba je složitá. Mile vás překvapí, že je to úplně stejné jako u jakéhokoliv jiného povlečení.

Damašek a jiné materiály

Každý použitý materiál, který se využívá k šití povlečení, má svá specifika. Ať už je to v případě nežehlivého saténu – právě ona nežehlivost, u krepového povlečení pak ta samá výhoda a oba dva materiály zároveň rychle usychají. Damašek se chová jako ostatní materiály. Je vyroben ze 100% bavlny a bavlna, jak víme, zvládne všechno. Nemusíte si tedy dělat starosti, jestli jej vyperete na 40° nebo na 60° se či si dokonce dopřejete vyvářku na 90°. S povlečením by se nemělo nic stát. Sušička povlečení také neublíží, ale pro ty z vás, kdo chtějí mít povlečení úhledně poskládané je nasnadě jej žehlit (pokud nemáte rádi povlečení zmuchlané). Jestli máte tu možnost a prostor, dejte povlečení sušit ven. Venku vám jej krásně provoní čerstvý vzduch a slunce. Také zde rovnoměrně uschne, že jej bude stačit jen poskládat (za dob našich babiček se damaškové povlečení škrobilo a mandlovalo).

V dnešní době se k damašku přidaly i některé moderní materiály jako mikroflanel, froté či saténové povlečení z polyesteru. Saténové povlečení se vyznačuje vysokým leskem a hebkostí, zároveň satén příjemně chladí během letních měsíců a nemusí se žehlit. Mikrovlákno je vyrobeno z umělých vláken (100% polyester) a je tedy vhodné pro alergiky stejně jako mikroflanel. Froté se vyznačuje velkou savostí, prodyšností a pružností.

 

Čím povlečení udržovat

Prací prášek, gel nebo moderní tablety přímo do bubnu pračky. Dnešní trh nabízí nepřeberné množství pracích prostředků. Prací prášek je starou dobrou klasikou. Jeho prací schopnosti jsou nejlepší, ale někdy se stává, že se úplně nerozpustí a zachytává se v lemech povlečení. Prací gel tyto problémy nemá, ale jeho prací účinek je menší. Novinkou jsou prací tablety, které usnadňují dávkování. Jedna tableta nahradí prací dávku prášku nebo gelu. Někdy se ale stane, že se její obal v pračce úplně nerozpustí, což v případě jejího zaschnutí na povlečení, může udělat pěknou paseku. Prací tableta už nepotřebuje aviváž a hodí se jak na barevné tak bílé povlečení.

Při praní povlečení dbejte na to, aby bylo povlečení naruby, zatáhněte zipový uzávěr, či zapněte knoflíky. Zamezíte tak jejich odtržení či poškození. Perte vždy barevné s barevným a bílé s bílým, zabráníte tak nechtěnému obarvení povlečení. Teplotu programu nastavte dle doporučení výrobce povlečení. Pokud se vám stane, že povlečení má velké skvrny u kterých se obáváte, že v pračce nepustí, vezměte do ruky klasické mýdlo s jelenem nebo jiný přípravek na skvrny. Jednotlivé skvrny namydlete a nechte odstraňovač skvrn působit ideálně přes noc. Takto ošetřené povlečení následující den vyperte v běžném prášku a nastavení dle výrobce.

 


Další články


blog

Flanel - látka pro sezónní povlečení

10.10.2017

Flanel je hustě tkaná látka v keprové, nebo klasické plátnové vazbě, která je po jedné nebo obou stranách upravena „počesáním. Právě česáním, získává…

blog

Co je patchwork a jeho výhody

01.08.2017

Co je to patchwork. Na našem e-shopu jste již nejspíš měli příležitost na toto slovní spojení narazit a věříme, že mnohé z vás zajímá, co znamená a…

blog

Pod čím spát v létě

01.08.2017

Léto už je v plném proudu a jistě nás čeká ještě spousta teplých nocí, které pro někoho nemusí být zrovna jedny z nejpříjemnějších.