Tento web používá cookies. Další informace

26.02.2015 16:46 | Nechte si poradit a drobnými změnami získejte hluboký, klidný a ničím nerušený spánek. Třeba zjistíte, že se dopouštíte zbytečných zlozvyků, které Vám nedovolí snadno usnout. A Vy pak vstáváte rozlámaní a bez energie do dalšího pracovního dne.

Problém se spaním vyřeší ponožky od babičky a poslední káva ve dvě odpoledne

1. Tma! Všude jenom tma ...

Možná Vás to překvapí, jak množství světla ovlivňuje kvalitu odpočinku. Je třeba zamezit tzv. modrému světlu ve Vaší ložnici nebo pokoji. Osvětlení zabraňuje tvorbě melatoninu. Ten řídí cyklus našeho spánku. Investujte také do žaluzií nebo rolet, pokud bydlíte na sídlišti nebo je Vaše okno situované do ulice s pouličním osvětlením.

2. Prohřejte se do morku kostí ...

Pokud se v noci převalujete ze strany na stranu, zkuste se před spaním naložit do vany. Zabijete tím hned několik much jednou ranou. Prohřejete si tělo a uvolníte se od stresu. A díky příjemnému poležení ve vaně si vyčistíte hlavu. Pokud se obáváte, že pouhé ležení v horké lázni Vám nezajistí klidnou noc, použijte bylinky. Zapalte si aromalampu nebo esenciální olej (doporučujeme levanduli) aplikujte přímo do vody. Příjemná, oblíbená hudba celý efekt jen podtrhne. Pokud nejste milovníkem lázně, zavrtejte se do přikrývky s dobrou knihou. Svému účelu to poslouží úplně stejně.

3. Kafíčko o páté? Zvažte to ...

Přijdete z práce a padne na Vás únava. Dáte si kávu. Lidské tělo získá energii díky kofeinu za 15 minut po vypití, ale odbourat alespoň polovinu této „drogy" dokáže až po sedmi hodinách. Za 8 - 10 hodin je z těla vyplaveno přibližně 75% získaného kofeinu. Nejlepší je, raději si odpoledne dopřát (pokud nám to podmínky a čas dovolí) 20-ti minutového šlofíka. Je to nezdravější způsob pro dobití našich baterií. Pokud ale přetáhneme zmíněnou dobu, můžeme si tím naopak uškodit a narušit si cyklus večerního spánku.

4. Alkohol? Ne! Raději knihu ...

Myslet si, že panáček na dobrou noc zlepší kvalitu spánku, je omyl. Naopak alkohol způsobuje časté noční probouzení, a také to, že si neodpočinete. Sklenku vína před usnutím raději vyměňte za šálek heřmánkového čaje a jednu kapitolu z knížky. Pokud do 15 minut neusnete, zvedněte se z postele a jděte třeba poskládat vybrané prádlo, vyndejte nádobí z myčky.

5. Aktivita během dne, nikoliv před spaním ...

Naplánujte si volnočasové aktivity tak, aby Vám nebránily ve zdravém spánku. Běh a různá cvičení mohou rozproudit Váš organismus díky vyplaveným endorfinům. Pokud máte přes den dostatek aktivit, Vaše tělo bude přirozeně utahané a budete lépe usínat. Také se doporučuje vytvořit si tzv. rituály před spaním. Například rovnou po teplé sprše si jít lehnout, číst jednu kapitolu z knížky, poslechnout si oblíbené CD. Tělo si pak samo uvědomí, že se blíží čas odpočinku.

6. Natáhnout ponožky a spát ...

Spánek je kvalitnější v chladnější místnosti, ale musíte mít tzv. nohy v teple. Pokud trpíte na chladné ruce a nohy, musíte je prohřát. Zimou se zužují cévy, které se snaží udržet zbývající teplo v těle a tím brání usnutí. Pokud Vám ponožky na nohou nejsou v noci příjemné, zkuste si pořídit hřejivé mikroflanelové povlečení.

Naše rady na závěr:

Odhlaste se ze sociálních sítí, vyvětrejte, zatáhněte závěsy, vyštrachejte teplé ponožky od babičky, přikryjte se flanelovým povlečením po babičce.. Teď už Vám nic nemůže zabránit ve sladkém odpočinku, ze kterého Vás vytrhne pouze jediná noční můra a tou je - brzký budík do práce.


Další články


blog

Flanel - látka pro sezónní povlečení

10.10.2017

Flanel je hustě tkaná látka v keprové, nebo klasické plátnové vazbě, která je po jedné nebo obou stranách upravena „počesáním. Právě česáním, získává…

blog

Co je patchwork a jeho výhody

01.08.2017

Co je to patchwork. Na našem e-shopu jste již nejspíš měli příležitost na toto slovní spojení narazit a věříme, že mnohé z vás zajímá, co znamená a…

blog

Pod čím spát v létě

01.08.2017

Léto už je v plném proudu a jistě nás čeká ještě spousta teplých nocí, které pro někoho nemusí být zrovna jedny z nejpříjemnějších.