28.04.2016 11:20 | Každé ráno po probuzení nacpete peřiny a polštáře do „peřiňáku“ nebo je dáváte větrat každý den ven? Používáte více peřin dle ročního období a skladujete tak peřiny, které zrovna nepoužíváte? Jak správně peřiny skladovat? Na to si odpovíme v následujících řádcích.

Problémem je vlkost!

Pokud máte peřiny z pravého peří, bude se způsob uskladnění o něco lišit od uskladnění peřin a přikrývek z umělých vláken. Co se týká krátkodobého uskladnění peřin a polštářů, je ovšem způsob uskladnění prakticky stejný. Důležité je zabránit množení roztočů a nevystavovat peřiny a polštáře podmínkám pro to vhodným. To znamená vlhko a teplo mezi 22-26 stupni Celsia. Prvním problémem je vlhkost, protože každý člověk vypotí přes noc půl litru až litr tekutiny. To znamená, že peřiny jsou neustále vystavovány vlhkému prostředí, které je, pokud ještě vezmeme vliv pokojové teploty nebo teplotu lidského těla, rájem právě pro roztoče.

 

Jak peřiny uskladnit?

Nejvhodnějším způsobem, jak se zbavit vlhkosti, je peřiny a polštáře po spánku řádně vyvětrat a poté až ustýlat nebo uskladňovat do „peřiňáku“. Nejlepší pro větrání peřin je zimní období, když se teploty pohybují pod nulou, vysvitne slunce a vzdušná vlhkost je nízká. Naopak nevhodné pro větrání je teplé vlhké letní ráno. Poté, co jsou peřiny vyvětrané tj. zbavené vlhkosti, je můžeme ustlat nebo uskladnit do jakéhokoliv úložného prostoru. V tomto případě není potřeba dělat rozdíly mezi materiály, ze kterého peřiny a polštáře jsou.

Pro dlouhodobé uskladnění je potřeba mít různé návyky pro různé materiály. Pro peřiny z pravého peří je vhodné nepoužívat vakuové pytle, jelikož peří by mělo přirozeně dýchat. Proto je možné peřiny z peří jen tak uskladnit ve skříni nebo jen pod přehozem, aby se na ně neprášilo. Dále by peřiny neměly být před uskladněním vlhké a je vhodné je jednou za čas natřást. Pokud se zaměříme na uskladnění přikrývek z umělých vláken, pro ty je vhodné uskladnění ve vakuových pytlích, které Vám ušetří trochu místa. Samozřejmě před uskladněním by přikrývky neměly být vlhké stejně jako peřiny z peří.


Další články


blog

Romantické povlečení ve stylu Shabby Chic

11.10.2018

Kam jinam vnést trochu té romantické atmosféry, než do vaší ložnice. Prostor pro odpočinek a načerpání sil si žádá harmonické ladění materiálů a…

blog

Kvalita materiálu je u povlečení určující, díky ní si v ložnici strávený čas opravdu užijete

11.10.2018

Jak si čas strávený v ložnici ještě více užít? Vsaďte na kvalitu materiálu a zavrtejte se do hřejivé peřiny.

blog

11 tipů, jak mít kvalitní spánek i ve vaší domácnosti

09.08.2018

Kdo by se ráno nechtěl probouzet s energií a dobrou náladou? Bohužel většina z nás si o tom může nechat jen zdát a trpí nad nedostatkem kvalitního…