06.04.2016 12:22 | Peří je léty prověřený materiál, ze kterého se už mnoho let vyrábí velmi kvalitní přikrývky. Pokud chcete, aby vám péřová deka dlouho vydržela, musíte o ni také náležitě pečovat. V následujícím článku si představíme nejčastější chyby v péči o lůžkoviny a také si můžete přečíst o tom, jak peřinu správně vyčistit tak, aby byla zase jako nová.

Hlavní předností klasických pérových přikrývek je jejich dlouhá životnost. Ta se ovšem může zásadně lišit v závislosti na tom, jak se o tyto přikrývky staráte. Pokud se budete držet následujícími radami, určitě vám peřiny vydrží opravdu dlouho.

Nepoužívejte vakuové skladovací systémy

V první řadě byste neměli při skladování péřových přikrývek používat vakuové skladovací systémy. I když vám televizní reklamy tvrdí pravý opak, v tomto případě se většinou jedná o přikrývky z umělých materiálů, u kterých používání vakuových systémů skladování nijak zásadně nevadí. Pravé peří uvnitř přikrývek ovšem potřebuje dýchat tak je lepší, když jej budete skladovat bez jakékoli vakuové ochrany a alespoň jednou za měsíc je „natřesete“.

Pokud chcete péřové deky prát, zvažte jejich řádné vyprání raději u odborníků než v klasické domácí pračce. Hrozí například problémy se špatným vysušením, kdy může peří začít plesnivět a poté zapáchat. Při praní v domácí pračce tedy nechte peřinu dobře vyschnout a v lepším případě ji dejte do sušičky (samozřejmě pokud máte tu možnost).

Renovace přikrývek

Samotná péče o péřové výrobky není nijak složitá. Běžně stačí, když přikrývku jednou týdně lehce provzdušníte a dáte vyvětrat na sluníčko. Vezmeme-li v potaz dlouhodobější hledisko, určitě je dobré nechávat přikrývky pravidelně renovovat. Tato renovace spočívá v tom, že je starý povlak na povrchu přikrývky rozpárán, veškeré peří je profesionálně vyčištěno a ošetřeno proti škůdcům a následně je přikrývka zašita do nové látky. Tuto proceduru by vaše přikrývka měla absolvovat aspoň jednou za pět let. Všechny přikrývky by samozřejmě měly být ochráněny povlečením, které má nejen estetické zastoupení, ale je důležité i z hygienického hlediska. 

Samozřejmě můžete dospět k názoru, že je vaše přikrývka už moc stará na to, aby si zasloužila renovaci. Před tím, než ji definitivně vyhodíte, ji raději svěřte do rukou profesionální čistírny peří, kde vám přesně řeknou, v jakém stavu peří uvnitř peřiny je a zda má cenu takovou peřinu renovovat.

 

Při renovaci si zároveň můžete nechat upravit množství peří (někdo má rád nižší polštáře a méně hutné peřiny, někdo to má zase přesně naopak) a také si jej nechat prošít v ploše tak, aby se nesesypávalo do jednoho místa a zůstávalo v přikrývce rovnoměrně rozložené.  


Další články


blog

Romantické povlečení ve stylu Shabby Chic

11.10.2018

Kam jinam vnést trochu té romantické atmosféry, než do vaší ložnice. Prostor pro odpočinek a načerpání sil si žádá harmonické ladění materiálů a…

blog

Kvalita materiálu je u povlečení určující, díky ní si v ložnici strávený čas opravdu užijete

11.10.2018

Jak si čas strávený v ložnici ještě více užít? Vsaďte na kvalitu materiálu a zavrtejte se do hřejivé peřiny.

blog

11 tipů, jak mít kvalitní spánek i ve vaší domácnosti

09.08.2018

Kdo by se ráno nechtěl probouzet s energií a dobrou náladou? Bohužel většina z nás si o tom může nechat jen zdát a trpí nad nedostatkem kvalitního…