Tento web používá cookies. Další informace

06.04.2016 12:22 | Peří je léty prověřený materiál, ze kterého se už mnoho let vyrábí velmi kvalitní přikrývky. Pokud chcete, aby vám péřová deka dlouho vydržela, musíte o ni také náležitě pečovat. V následujícím článku si představíme nejčastější chyby v péči o lůžkoviny a také si můžete přečíst o tom, jak peřinu správně vyčistit tak, aby byla zase jako nová.

Hlavní předností klasických pérových přikrývek je jejich dlouhá životnost. Ta se ovšem může zásadně lišit v závislosti na tom, jak se o tyto přikrývky staráte. Pokud se budete držet následujícími radami, určitě vám peřiny vydrží opravdu dlouho.

Nepoužívejte vakuové skladovací systémy

V první řadě byste neměli při skladování péřových přikrývek používat vakuové skladovací systémy. I když vám televizní reklamy tvrdí pravý opak, v tomto případě se většinou jedná o přikrývky z umělých materiálů, u kterých používání vakuových systémů skladování nijak zásadně nevadí. Pravé peří uvnitř přikrývek ovšem potřebuje dýchat tak je lepší, když jej budete skladovat bez jakékoli vakuové ochrany a alespoň jednou za měsíc je „natřesete“.

Pokud chcete péřové deky prát, zvažte jejich řádné vyprání raději u odborníků než v klasické domácí pračce. Hrozí například problémy se špatným vysušením, kdy může peří začít plesnivět a poté zapáchat. Při praní v domácí pračce tedy nechte peřinu dobře vyschnout a v lepším případě ji dejte do sušičky (samozřejmě pokud máte tu možnost).

Renovace přikrývek

Samotná péče o péřové výrobky není nijak složitá. Běžně stačí, když přikrývku jednou týdně lehce provzdušníte a dáte vyvětrat na sluníčko. Vezmeme-li v potaz dlouhodobější hledisko, určitě je dobré nechávat přikrývky pravidelně renovovat. Tato renovace spočívá v tom, že je starý povlak na povrchu přikrývky rozpárán, veškeré peří je profesionálně vyčištěno a ošetřeno proti škůdcům a následně je přikrývka zašita do nové látky. Tuto proceduru by vaše přikrývka měla absolvovat aspoň jednou za pět let.

Samozřejmě můžete dospět k názoru, že je vaše přikrývka už moc stará na to, aby si zasloužila renovaci. Před tím, než ji definitivně vyhodíte, ji raději svěřte do rukou profesionální čistírny peří, kde vám přesně řeknou, v jakém stavu peří uvnitř peřiny je a zda má cenu takovou peřinu renovovat.

 

Při renovaci si zároveň můžete nechat upravit množství peří (někdo má rád nižší polštáře a méně hutné peřiny, někdo to má zase přesně naopak) a také si jej nechat prošít v ploše tak, aby se nesesypávalo do jednoho místa a zůstávalo v přikrývce rovnoměrně rozložené.  


Další články


blog

Flanel - látka pro sezónní povlečení

10.10.2017

Flanel je hustě tkaná látka v keprové, nebo klasické plátnové vazbě, která je po jedné nebo obou stranách upravena „počesáním. Právě česáním, získává…

blog

Co je patchwork a jeho výhody

01.08.2017

Co je to patchwork. Na našem e-shopu jste již nejspíš měli příležitost na toto slovní spojení narazit a věříme, že mnohé z vás zajímá, co znamená a…

blog

Pod čím spát v létě

01.08.2017

Léto už je v plném proudu a jistě nás čeká ještě spousta teplých nocí, které pro někoho nemusí být zrovna jedny z nejpříjemnějších.