15.06.2016 09:28 | Máte malé dítě a plánujete mu zařizování vlastní postýlky? Pak se vám bude určitě hodit chránič matrace. K čemu vlastně takový chránič matrace slouží a podle jakých kritérií jej vybrat? Právě to se dozvíte v následujícím článku.

Chráničem matrace se rozumí obal, potah nebo podložka, která zajišťuje delší životnost matrace a zároveň ji chrání před mechanickým poškozením, případně znečištěním.

Spolu s tím ještě chránič matrace zlepšuje hygienický a tepelný komfort lůžka. V širším slova smyslu jsou ovšem chrániči matrace například i její potah a také prostěradlo. Pokud se ovšem zaměříme jen na opravdové chrániče matrací, pak si pod tímto pojmem představte speciální podložku, která se umisťuje mezi potah matrace a prostěradlo.

Při výběru chrániče si musíte uvědomit, pro koho bude finále určen. Lišit se totiž bude chránič matrace pro malé děti a také se bude lišit chránič matrace pro jednolůžko a dvoulůžko. Zároveň ale existují speciální chrániče matrace pro dospělé lidi, kteří trpí inkontinencí, existují ale i speciální chrániče pro dlouhodobě nemocné, kteří jsou upoutáni na lůžko a také chrániče pro lidi trpící alergií. Možností je zkrátka celá řada.

Zaměřte se tedy na několik základních kritérií, podle kterých budete chránič matrace vybírat. V první řadě se jedná o velikost samotného chrániče. Existují chrániče, které chrání jen část postele, zpravidla tu, u které zašpinění a poškození hrozí nejvíce. Můžete si ale vybrat ještě chrániče celkové, které chrání matraci po celé její ploše, a také chrániče, které matraci chrání jen na okrajích.

Další věcí, kterou budete muset řešit, jsou rozměry chráničů. Ty jsou k dostání ve všech velikostech a to včetně atypických. Dětské chrániče se standardně vyrábí ve velikostech 120 x 60 centimetrů a 140 x 70 centimetrů, což jsou také rozměry běžných dětských postýlek. Pokud jde o chrániče matrací pro dospělé, ty se vyrábějí v rozměrech 90 x 200, 90 x 220, 180 x 200, 200 x 200 centimetrů a tak dále. Vyrábějí se i prodloužené rozměry a také atypické rozměry. Stačí si jen vybrat.

Pozor si dejte i při výběru materiálu. Běžným uživatelům bude stačit kombinace bavlny a polyuretanového nepromokavého nátěru, do náročnějších podmínek doporučujeme chrániče obsahující PVC nebo materiály, které jsou na bázi gumy. Chrániče vyrobené z PVC mají velkou výhodu, která spočívá v tom, že dokáží udržet velké množství tekutiny. Jejich nevýhodou je ovšem neprodyšnost a také hlučnost při pohybu.


Další články


blog

Romantické povlečení ve stylu Shabby Chic

11.10.2018

Kam jinam vnést trochu té romantické atmosféry, než do vaší ložnice. Prostor pro odpočinek a načerpání sil si žádá harmonické ladění materiálů a…

blog

Kvalita materiálu je u povlečení určující, díky ní si v ložnici strávený čas opravdu užijete

11.10.2018

Jak si čas strávený v ložnici ještě více užít? Vsaďte na kvalitu materiálu a zavrtejte se do hřejivé peřiny.

blog

11 tipů, jak mít kvalitní spánek i ve vaší domácnosti

09.08.2018

Kdo by se ráno nechtěl probouzet s energií a dobrou náladou? Bohužel většina z nás si o tom může nechat jen zdát a trpí nad nedostatkem kvalitního…