Tento web používá cookies. Další informace

17.01.2017 13:56 | Výběr matrace nemusí být žádná věda. Stačí, když budete znát pár kritérií, která Vám pomohou se správným výběrem.

V jednom z minulých článků jsme probrali, jak vybrat matracový chránič. Nyní Vám poradíme s výběrem samotné matrace. Na základě čeho tedy matrace vybíráme?

Kritéria pro výběr matrace

Tvrdost
Jedním z kritérií je její tvrdost. Jedná se o velmi individuální záležitost, proto se nebojte ji vyzkoušet přímo v obchodě a delší dobu si na ní poležet. Matrace by se měla přizpůsobit Vašemu tělu a nikde by neměla tlačit. Obecně platí, že lidé s vyšší váhou by měli sáhnout po tvrdší matraci než lidé s váhou nižší. Zároveň záleží i na poloze při spánku. Pokud spíte na břiše či na zádech, doporučujeme zvolit tvrdší matraci, pokud upřednostňujete spánek na boku, zvolte raději měkčí.

Délka
Mezi další kritéria výběru patří délka matrace. Ta by měla samozřejmě odpovídat velikosti samotné postele a Vás by měla přesahovat o 20 až 25 cm. Standardní šířka u jednolůžka je 90 cm, letiště mívají dvě matrace o šířce 80 cm.
 
Materiál
Nezapomínejme ani na materiál. Materiály ze studené pěny jsou charakteristické výbornou elasticitou, stálostí tvaru a dlouhou životností. Mimo jiné má studená pěna výbornou prodyšnost a omezuje výskyt roztočů.
Mezi novinky patří bio pěny, které jsou charakteristické obsahem přírodních olejů a mají lepší antibakteriální vlastnosti.

Latexové matrace jsou rovněž hypoalergenní a mají dobrou elasticitu. Obsahují směsici syntetického a přírodního latexu. Čím větším podílem přírodního latexu matrace disponuje, tím je výrobek dražší a kvalitnější.
Nebojte se ani pružinových matrací. Ty se dělí na klasické a tzv. taštičkové. Klasické pružinové matrace obsahují pružiny, které jsou navzájem provázány. U těch taštičkových jsou jednotlivé pružiny zašity do textilních sáčků a individuálně tak reagují na tlak těla.

Životnost

Jak je to se životností matrace? Pokud svým složením odpovídá zatížení, tedy Vaší váze, vydrží až 15 let. Neusínejte však na vavřínech! Každý materiál se častým užíváním opotřebovává, proto doporučujeme matraci vyměňovat každých 7 let. 

 


Další články


blog

Flanel - látka pro sezónní povlečení

10.10.2017

Flanel je hustě tkaná látka v keprové, nebo klasické plátnové vazbě, která je po jedné nebo obou stranách upravena „počesáním. Právě česáním, získává…

blog

Co je patchwork a jeho výhody

01.08.2017

Co je to patchwork. Na našem e-shopu jste již nejspíš měli příležitost na toto slovní spojení narazit a věříme, že mnohé z vás zajímá, co znamená a…

blog

Pod čím spát v létě

01.08.2017

Léto už je v plném proudu a jistě nás čeká ještě spousta teplých nocí, které pro někoho nemusí být zrovna jedny z nejpříjemnějších.