23.02.2016 10:02 | Přemýšlíte o koupi nového polštáře, protože vám ten starý z nějakého důvodu nevyhovuje? Na trhu existuje velké množství polštářů a vám se může poměrně snadno stát, že se v tak velké nabídce zboží ztratíte. Podle čeho vlastně polštáře vybírat a na jakém se vám bude spát nejlépe? I o tomhle je následující článek.

Asi nejdůležitějším faktorem, který rozhoduje o tom, jaký polštář si pořídíte, je vaše spánková poloha. Tedy to, v jaké poloze spíte nejčastěji. Někdo totiž nejraději spí na břiše, jiný zase na boku nebo na zádech, a polštář, který je vhodný pro polohu na zádech není úplně vhodný pro polohu na břiše, protože ležením na takovém polštáři bude trpět vaše krční páteř.

Pojďme si tedy vyjmenovat jednotlivé spánkové polohy a říct si, jaký typ polštáře je pro ně nejvhodnější jak z hlediska pohodlnosti, tak i ze zdravotního hlediska.

Poloha na břiše

Pro spánkovou polohu na břiše je nejvhodnější měkký polštář, který při spánku nenamáhá zadní část krční páteře. Z logiky věci vyplývá, že pro polohu na břiše jsou vhodnější spíše nižší typy polštářů, které vaši hlavu jen jemně podpírají a nenamáhají.  

Poloha na zádech

Nedáte dopustit na spaní na zádech? Pak spadáte do kategorie, pro kterou je nejvhodnější střední polštář (ani tvrdý, ani měkký). Pokud jde o jeho výšku, zde záleží dost na individuálním zvyku, nicméně odborníci na zdravý spánek doporučují spíše vyšší polštáře. Pokud ovšem koupíte nižší polštář a později zjistíte, že by vám více vyhovovalo mít vyšší polštář, můžete si dokoupit ještě jeden, kterým nízkou výšku vykompenzujete. Nejde sice o nejideálnější řešení, ale pořád je lepší dát například pod moderní zdravotní polštář nějaký starší, než kupovat další nový a předchozí se bude bezúčelně válet doma.

Poloha na boku

Spíte výhradně jen na boku? Pak je pro vás nejlepší tvrdší a pevnější polštář z paměťové pěny, který bude v ideálním případě anatomicky tvarovaný. V tomto případě je doporučeno volit vyšší polštáře, které poskytují krční páteři dostatečnou oporu a zajistí, aby vaše páteř byla při spánku v jedné rovině.


Další články


blog

11 tipů, jak mít kvalitní spánek i ve vaší domácnosti

09.08.2018

Kdo by se ráno nechtěl probouzet s energií a dobrou náladou? Bohužel většina z nás si o tom může nechat jen zdát a trpí nad nedostatkem kvalitního…

blog

Flanel - látka pro sezónní povlečení

10.10.2017

Flanel je hustě tkaná látka v keprové, nebo klasické plátnové vazbě, která je po jedné nebo obou stranách upravena „počesáním. Právě česáním, získává…

blog

Co je patchwork a jeho výhody

01.08.2017

Co je to patchwork. Na našem e-shopu jste již nejspíš měli příležitost na toto slovní spojení narazit a věříme, že mnohé z vás zajímá, co znamená a…