13.04.2015 12:27 | Při nákupu povlečení a jeho výběru se v první řadě rozhodujeme podle barvy a designu. Vzhled povlečení nás musí prostě chytit a ladit se stylem naší ložnice. Když už nás některé povlečení svým vzhledem okouzlí, je čas zamyslet se nad praktickými záležitostmi.

O tom jaké povlečení bude právě pro Vás to pravé, rozhoduje zejména volba vhodného materiálu. Na něm závisí v jakém ročním období povlečení využijete i to jestli ho budete muset po vyprání žehlit.

 

 

 

 

 

Bavlněné povlečení

bavlněné povlečeníPovlečení z hladké bavlny je nestárnoucí klasikou, i přes konkurenci současných materiálů, patří stále mezi nejoblíbenější. Pokud je kvalitní, mělo by být vyrobeno ze 100% bavlny, která je příjemná a hebká. Bavlněné povlečení je savé a prodyšné. Na dotek působí spíše teple, přesto není příliš hřejivé a hodí se pro všechna roční období.Díky praní a žehlení na vysoké teploty je bavlněné ložní povlečení maximálně hygienické.

 • Žehlení: ano
 • Praní: možno prát na vysoké teploty 60°C i více (dle barevnosti)
 • Využití: celoroční

 


Krepové povlečení

Krepové povlečeníKrepové povlečení je oblíbené zejména pro jeho nežehlivou úpravu. Jestliže tedy neradi žehlíte, krepové povlečení je pro vás tak nejlepší volba. Díky svému nemačkavému vhledu vypadá vždy skvěle. Na omak je o něco tvrdší než bavlna, ale při správném praní a použití aviváže dosáhnete i přesto velmi příjemného povrchu. Krep má výborné izolační vlastnosti a tak v létě chladí a v zimě vás naopak zahřeje. Krepové povlečení je vyrobeno ze 100% bavlny se speciální technologickou úpravou, která způsobuje zvlněnost materiálu.

 • Žehlení: není třeba
 • Praní: 40-60°C
 • Využití: celoroční

 


Povlečení z mikrovlákna

Povlečení z mikrovláknaMikrovláknové povlečení je předchůdcem modernějšího mikroflanelu. Disponuje velmi podobnými vlastnostmi. Je hřejivé, jemné na omak a bezproblémově se udržuje. Stejně jako mikroflanel je vyrobené ze 100% polyesteru, ale oproti němu má menší hustotu chloupků.

 • Žehlení: není třeba
 • Praní: do 60° C
 • Využití: hodí se především na zimu a chladnější období

 

 


Povlečení z mikroflanelu

Povlečení z mikroflaneluDíky vysoké hustotě chloupků je ještě hřejivější a jemnější než mikrovlákno. Hustá tkanina navíc dobře chrání přikrývku a zabraňuje prostupnosti pylů a roztočů. Mikroflanelové povlečení se nemusí žehlit a rychle schne. Mikroflanel je stálobarevný i po mnoha vypráních jsou jeho barvy stále zářivé a chloupky jemné a bez žmolků. Doporučuje se prát na 40° C převrácený naruby.
 • Žehlení: není třeba
 • Praní: 40° C
 • Využití: hodí se především na zimu a chladnější období
 
 
 


Povlečení z bavlněného saténu

Bavlněný saténBavlněný satén je měkký, hladký a je příjemný na dotek. Na povrchu se jemně leskne. Mírně chladí, ale oproti klasickému saténu je teplejší. Kombinuje tak v sobě oblíbené vlastnosti saténu a bavlny. Povlečení z bavlněného saténu se pere naruby. Málo se mačká a tak není nutné žehlit, pokud ho po praní dobře vyvěsíte. Nežehlivost úpravy u jednotlivých druhů se však může lišit.

 • Žehlení: není třeba
 • Praní: 40° C
 • Využití: hodí se spíše na teplejší období

 

 Saténové povlečení

Saténové povlečení

Satén je tkanina v atlasové vazbě. Oproti bavlněnému saténu je lesklejší a hladší. Je také náchylnější k poškození,  například zatržením a nedisponuje dobrou savostí. Někteří ho milují pro jeho jemnost, ale jiným může být jeho klouzavý povrch nepříjemný. Povlečení ze saténu je velmi příjemné v letních měsících, kdy příjemně chladí. Saténové povlečení vyžaduje šetrnou údržbu. Doporučuje se, prát na nižší teploty kolem 40° C z rubové strany, použít šetrný prací prostředek a program pro praní jemného prádla.

 • Žehlení: ano
 • Praní: 40° C
 • Využití: je vhodné na léto


Druhů povlečení je skutečně mnoho a mezi rozmanitými materiály je z čeho vybírat. Tyto léty ověřené materiály však patří mezi nejrozšířenější. Nezapomínejte ale, že není jeden mikroflanel jako druhý, nebo že rozdíly v kvalitě bavlněného povlečení mohou být zásadní. Dávejte proto přednost kvalitním ověřeným výrobcům. Nepatrně vyšší počáteční investice se vám vrátí tím, že bude povlečení dlouho jako nové - stálobarevné a bez žmolků.


Další články


blog

Romantické povlečení ve stylu Shabby Chic

11.10.2018

Kam jinam vnést trochu té romantické atmosféry, než do vaší ložnice. Prostor pro odpočinek a načerpání sil si žádá harmonické ladění materiálů a…

blog

Kvalita materiálu je u povlečení určující, díky ní si v ložnici strávený čas opravdu užijete

11.10.2018

Jak si čas strávený v ložnici ještě více užít? Vsaďte na kvalitu materiálu a zavrtejte se do hřejivé peřiny.

blog

11 tipů, jak mít kvalitní spánek i ve vaší domácnosti

09.08.2018

Kdo by se ráno nechtěl probouzet s energií a dobrou náladou? Bohužel většina z nás si o tom může nechat jen zdát a trpí nad nedostatkem kvalitního…