27.05.2015 07:55 | Prostěradlo je často vnímáno jako nepodstatný doplněk ložního prádla, který má za úkol především ochránit matraci. Není tomu, ale tak. Prostěradlo může mít spoustu funkcí, ať už chladivou, hřejivou nebo snad odvádět pot. V případě, že jste rodiči malých dětí, které ještě nejsou přes noc stoprocentní, pak oceníte i nepromokavou úpravu – tzv. PUR zátěr. Jestli se bojíte o svou postelovou matraci, přidejte pod prostěradlo chránič matrací. Chránič matrace je taková obdoba prostěradla, ale používá se pod něj. Je to v podstatě tenká prošitá deka, které je v rozích vybavena gumičkami, které udrží chránič na svém místě. Prostěradlo povlečte přes chránič matrace. Matrace tak bude chráněna proti opotřebení a její povrch nebude tolik namáhán.

Materiál prostěradla

Vybrat si můžete z několika různých materiálů, záleží jen na vás, co upřednostňujete. Určitě je klasickou a dobrou volbou prostěradlo z bavlny. Přírodní bavlna je nejvyužívanějším materiálem, protože je příjemná k pokožce, měkká, pružná a vyznačuje se také svou prodyšností a savostí. V dnešní době je už standardem, že jsou bavlněná prostěradla vybavena na svém okraji gumičkami, tak, aby udržela prostěradlo na místě. Jestli vám v noci bývá zima, pořiďte si froté prostěradlo. K výrobě froté je také využívána bavlna, ale její povrch je měkký a příjemně hřeje. Takže pokud je vám zima třeba právě od nohou, sáhněte po něm, zahřeje. Ti z vás, kteří jsou horkokrevní, ocení vlastnosti saténového prostěradla. Jeho povrch je hladký a chladivý na dotek. Lesk saténu dodá vaší ložnici exkluzivní vzhled.

 

Napínací nebo bez napínání

Většina prostěradel je dneska napínacích. V případě, že si pořídíte klasiku, tedy prostěradlo bez napínání, připravte se na to, že ráno nemusí být, tam, kde jste jej noc předtím umístili. Pakliže nespíte zrovna klidným spánkem, snadno se vám může stát, že mimo odkopané peřiny, bude i vaše postel na půl svlečená.

Při výběru prostěradla dbejte především na rozměr postele na kterou jej pořizujete, aby se vám nestalo, že jej nakonec nepovlečete. Určitě je dobré mít několik prostěradel z různých materiálů dle ročních období – froté či flanel na zimu, v létě pak satén a bavlnu či prostěradlo z mikrovlákna. Myslete také na to, kde spíte. V případě slunné panelákové ložnice asi nebudete teplé froté prostěradlo vůbec potřebovat a v ložnici na noc ještě vyvětráte. Ve starém domě na vsi či chalupě po babičce se zase rádi zavrtáte do teplých peřin na froté povlečení. Ať už je vaše ložnice jakákoliv, nepodceňujte výběr prostěradla, může mít vliv na váš spánek.


Další články


blog

Romantické povlečení ve stylu Shabby Chic

11.10.2018

Kam jinam vnést trochu té romantické atmosféry, než do vaší ložnice. Prostor pro odpočinek a načerpání sil si žádá harmonické ladění materiálů a…

blog

Kvalita materiálu je u povlečení určující, díky ní si v ložnici strávený čas opravdu užijete

11.10.2018

Jak si čas strávený v ložnici ještě více užít? Vsaďte na kvalitu materiálu a zavrtejte se do hřejivé peřiny.

blog

11 tipů, jak mít kvalitní spánek i ve vaší domácnosti

09.08.2018

Kdo by se ráno nechtěl probouzet s energií a dobrou náladou? Bohužel většina z nás si o tom může nechat jen zdát a trpí nad nedostatkem kvalitního…