18.05.2016 11:52 | Chcete novou peřinu a děláte si průzkum, jaké druhy přikrývek si vlastně můžete koupit? Pak je tento článek právě pro vás. Dozvíte se v něm, jaké druhy přikrývek si vlastně můžete vybrat a jejich jednotlivé výhody a nevýhody.

Úplnou klasikou je poctivá péřová deka, kterou můžete znát například od vašich prarodičů. Ty si takové přikrývky často vyráběli doma a následně je používali po dlouhé desítky let. Ačkoliv jsou péřové přikrývky považovány za to nejkvalitnější čím se můžete přikrýt, určitě nejsou pro každého.

Vhodný výběr přikrývky

Nejprve si musíte zjistit, jestli nejste na něco alergičtí. Může se vám totiž stát, že si přinesete domů novou peřinu a zjistíte, že v její blízkosti nevydržíte kvůli alergickým reakcím. V případě, že jste nikdy v životě žádnou alergickou reakci neměli, nejspíš se vás toto netýká. Pokud se ale objeví problémy, které jsou pro alergii typické, je dobré navštívit alergologa a poradit se přímo s ním.

Když se u vás nějaká alergie projeví, určitě je dobré zvolit spíše umělé materiály. Poradit vám může buď váš ošetřující lékař nebo odborníci na prodejně. Tak či tak zvolte raději takovou přikrývku, která vás nebude zbytečně dráždit a vy se pod ní pohodlně vyspíte.

Dejte si ale pozor i na rozměry peřiny. Klasický rozměr je 140x200 centimetrů. Nicméně hlavně vyšší jedinci budou určitě potřebovat delší přikrývku. Setkat se tak můžete i s rozměry 150x200 nebo dokonce 150x210 centimetrů. Spolu s tím souvisí i výběr polštáře, jehož rozměry jsou 50X60 centimetrů. Zajímavostí je, že i když jsou peřiny už po desetiletí rozměrově víceméně stejné, polštáře se zmenšují. Dříve nebyl problém narazit na polštář, měl rozměr metr krát metr.

Kvalita přikrývky je rozhodující

Na peřině se určitě nevyplatí šetřit. Pokud koupíte opravdu kvalitní výrobek, počítejte s tím, že vám vydrží po mnoho let. Péřová přikrývka je vyzkoušená klasika, která cenově sice vyjde trochu dráž, nicméně získáte tím asi nejlepší izolant tepla a zároveň přikrývku, která má výbornou schopnost pohlcovat vlhkost. Zároveň ovšem nevěřte všemu, co si přečtete na internetu. Tam se dozvíte například to, že se péřové deky těžko perou a suší. To je ale holý nesmysl, vždyť se tyto přikrývky většinou vyrábějí z kachního a husího peří a tyto živočichové stráví ve vodě značnou část svého života.

Oproti péřovým přikrývkám jsou přikrývky z umělých vláken tvořeny z polyesterových vláken. Tato vlákna se ovšem k sobě po několika vypráních mohou začít lepit a důsledkem je to, že se v peřině začnou tvořit chuchvalce. Zvolte raději takzvané silikonizované vlákno. To má na svém povrchu tenkou vrstvu silikonu, díky ní se s výše zmíněným efektem nesetkáte. 


Další články


blog

Romantické povlečení ve stylu Shabby Chic

11.10.2018

Kam jinam vnést trochu té romantické atmosféry, než do vaší ložnice. Prostor pro odpočinek a načerpání sil si žádá harmonické ladění materiálů a…

blog

Kvalita materiálu je u povlečení určující, díky ní si v ložnici strávený čas opravdu užijete

11.10.2018

Jak si čas strávený v ložnici ještě více užít? Vsaďte na kvalitu materiálu a zavrtejte se do hřejivé peřiny.

blog

11 tipů, jak mít kvalitní spánek i ve vaší domácnosti

09.08.2018

Kdo by se ráno nechtěl probouzet s energií a dobrou náladou? Bohužel většina z nás si o tom může nechat jen zdát a trpí nad nedostatkem kvalitního…