Jak často prát povlečeníPovlečení není jen okrasou našeho lůžka, ale také nezbytný hygienický doplněk. Je zapotřebí jej pravidelně převlékat, prát a žehlit. V posteli se hromadí tělesný odpad, jako jsou odumřelé kožní buňky, vlasy a pot, a ten je potom živnou půdou pro množení roztočů. Alergické reakce, ekzémy a astma jsou dílem právě těchto nezvaných návštěvníků, zejména jejich výkalů, které obsahují silné alergeny. Je tedy nezbytné dodržovat základní hygienu i v této oblasti.

 

Jak prát povlečení?

Před prvním použitím je vhodné povlečení vyprat alespoň na 40ºC, aby se vyplavily zbytky barvicích a jiných látek z výroby. Dále pak při každém praní používáme teplotu 60ºC, která stačí na usmrcení roztočů a zbavení se všech nečistot. Povlečení bychom měli prát nejlépe zapnuté a používat prací prostředky s ohledem na materiál, z něhož je vyrobeno. Vhodné je také používat funkci máchání navíc, které zbaví prádlo všech potenciálně alergenních pracích prostředků.

 

Čištění peřin a polštářů

I ostatní lůžkoviny je třeba prát a to nejméně 2x ročně. U osob, které se více potí, je vhodné prát polštář a peřinu ještě častěji nebo využívat kromě domácího praní ještě služeb čistírny. Je-li peřina již žmolkovitá, polštář nedrží tvar, lůžkoviny jsou zažloutlé apod., pak je nejvyšší čas na jejich výměnu. A co na to odborník? Nejlepší doba na výměnu lůžkovin je po třech letech.

 

Mohlo by Vás také zajímat: Jak často měnit povlečení