20.04.2016 09:34 | Možná se ptáte, jak zvolit typ přikrývky tak, aby vám v létě nebylo horko a zároveň aby vám v zimě nebyla zima. Ideálním řešením je samozřejmě mít přikrývky dvě a jednu používat jen v letních (potažmo i jarních a podzimních) měsících a druhou jen v zimních, kdy by vám pod tenkou dekou mohla být zima a špatně byste se vyspali.

Záleží na objemu a prodyšnosti

Pokud už do obchodu vyrazíte, mělo by vás zajímat především to, jak je přikrývka objemná, zda je hypoalergenní (to může být problém především u lidí, kteří trpí na nejrůznější alergie) a také jakou má schopnost odvádět vlhkost.

V chladnějších obdobích určitě sáhněte po teplejší přikrývce, která má schopnost vás co nejvíce zahřát. Ruku v ruce ovšem jde to, že by taková přikrývka měla být dostatečně prodyšná a lehká, protože jinak vám pod ní bude až příliš horko a pořádně se nevyspíte. Orientujte se tedy podle udávané hustoty přikrývky, ty do zimních období mají hustotu výplně okolo 400 g/m2 s tím, že mohou dokonce obsahovat více vrstev.

 

Opravdová peřina je už spíše vzácnost

Ačkoliv se přikrývkám už po mnoho let lidově říká peřiny, opravdové peří v nich s největší pravděpodobností nenajdete. Ve většině přikrývek se totiž nacházejí takzvaná dutá vlákna, která se výborně osvědčila jak v letním tak i v zimním období.

Do přikrývek se ovšem kromě dutých vláken plní například kuličková nebo silikonizovaná vlákna a můžete se setkat i s přikrývkami s mikrovláken. Všechno jsou to výborné tepelné izolátory a jejich ohromnou výhodou je také snadná údržba a hypoalergennost.

Naši předci vyráběli peřiny čistě z peří a hřejivost takových přikrývek byla jednoduše dána tím, kolik peří taková přikrývka obsahovala. Při koupi opravdové peřiny je dobré prověřit především to, odkud použité peří pochází a také to, zda je 100% prachové.

Ovšem zejména horkých letních měsících můžete narazit na problém se spánkem. Bude se to týkat zejména osob, které mají lehčí spánek a také dětí, kteří jsou na podmínky ke spánku mnohem citlivější než dospělí. V takovém případě se zaměřte především na prodyšné materiály a vyhněte se těm syntetickým. Pro letní období je tak ideální například bavlna.  


Další články


blog

11 tipů, jak mít kvalitní spánek i ve vaší domácnosti

09.08.2018

Kdo by se ráno nechtěl probouzet s energií a dobrou náladou? Bohužel většina z nás si o tom může nechat jen zdát a trpí nad nedostatkem kvalitního…

blog

Flanel - látka pro sezónní povlečení

10.10.2017

Flanel je hustě tkaná látka v keprové, nebo klasické plátnové vazbě, která je po jedné nebo obou stranách upravena „počesáním. Právě česáním, získává…

blog

Co je patchwork a jeho výhody

01.08.2017

Co je to patchwork. Na našem e-shopu jste již nejspíš měli příležitost na toto slovní spojení narazit a věříme, že mnohé z vás zajímá, co znamená a…