20.04.2016 09:34 | Možná se ptáte, jak zvolit typ přikrývky tak, aby vám v létě nebylo horko a zároveň aby vám v zimě nebyla zima. Ideálním řešením je samozřejmě mít přikrývky dvě a jednu používat jen v letních (potažmo i jarních a podzimních) měsících a druhou jen v zimních, kdy by vám pod tenkou dekou mohla být zima a špatně byste se vyspali.

Záleží na objemu a prodyšnosti

Pokud už do obchodu vyrazíte, mělo by vás zajímat především to, jak je přikrývka objemná, zda je hypoalergenní (to může být problém především u lidí, kteří trpí na nejrůznější alergie) a také jakou má schopnost odvádět vlhkost.

V chladnějších obdobích určitě sáhněte po teplejší přikrývce, která má schopnost vás co nejvíce zahřát. Ruku v ruce ovšem jde to, že by taková přikrývka měla být dostatečně prodyšná a lehká, protože jinak vám pod ní bude až příliš horko a pořádně se nevyspíte. Orientujte se tedy podle udávané hustoty přikrývky, ty do zimních období mají hustotu výplně okolo 400 g/m2 s tím, že mohou dokonce obsahovat více vrstev.

 

Opravdová peřina je už spíše vzácnost

Ačkoliv se přikrývkám už po mnoho let lidově říká peřiny, opravdové peří v nich s největší pravděpodobností nenajdete. Ve většině přikrývek se totiž nacházejí takzvaná dutá vlákna, která se výborně osvědčila jak v letním tak i v zimním období.

Do přikrývek se ovšem kromě dutých vláken plní například kuličková nebo silikonizovaná vlákna a můžete se setkat i s přikrývkami s mikrovláken. Všechno jsou to výborné tepelné izolátory a jejich ohromnou výhodou je také snadná údržba a hypoalergennost.

Naši předci vyráběli peřiny čistě z peří a hřejivost takových přikrývek byla jednoduše dána tím, kolik peří taková přikrývka obsahovala. Při koupi opravdové peřiny je dobré prověřit především to, odkud použité peří pochází a také to, zda je 100% prachové.

Ovšem zejména horkých letních měsících můžete narazit na problém se spánkem. Bude se to týkat zejména osob, které mají lehčí spánek a také dětí, kteří jsou na podmínky ke spánku mnohem citlivější než dospělí. V takovém případě se zaměřte především na prodyšné materiály a vyhněte se těm syntetickým. Pro letní období je tak ideální například bavlna.  


Další články


blog

Romantické povlečení ve stylu Shabby Chic

11.10.2018

Kam jinam vnést trochu té romantické atmosféry, než do vaší ložnice. Prostor pro odpočinek a načerpání sil si žádá harmonické ladění materiálů a…

blog

Kvalita materiálu je u povlečení určující, díky ní si v ložnici strávený čas opravdu užijete

11.10.2018

Jak si čas strávený v ložnici ještě více užít? Vsaďte na kvalitu materiálu a zavrtejte se do hřejivé peřiny.

blog

11 tipů, jak mít kvalitní spánek i ve vaší domácnosti

09.08.2018

Kdo by se ráno nechtěl probouzet s energií a dobrou náladou? Bohužel většina z nás si o tom může nechat jen zdát a trpí nad nedostatkem kvalitního…