22.05.2015 10:51 | Vybrat správné dětské povlečení, tak, aby se vešlo do postýlky a nákup dalšího do větší postýlky školáka, může být i docela věda. Každý výrobce si totiž určuje sám rozměry polštářů a dek a sehnat na ně potom povlečení jinde než u výrobce bývá celkem obtížné. Většinou takto fungují obchodní řetězce, které nabízejí polštáře a deky včetně povlečení. Pokud si zde koupíte jen právě deky a polštáře, může se vám snadno stát, že jinde na ně soupravu ložního prádla v té správné velikosti neseženete nikde jinde, než právě v obchodě, kde jste je pořídili. Do budoucna to může dost omezit výběr motivů povlečení, vybírejte tedy klasické standardizované rozměry.

Povlečení do dětské postýlky

Dětské povlečení pro děti, které jsou ještě malé a v postýlkách, jsou nejtypičtější dva rozměry 120x90 a 135x100 (říká se mu často i euro rozměr) pro přikrývky. Polštáře jsou většinou typizované na 40x60 a prostěradlo koupíte pružné, tak, že se požadovanému rozměru přizpůsobí. Postýlka samotná je pak zpravidla 120x90, pokud si tedy nevyberete jinak či ji nemáte na míru.

Při pořizování ložního prádla dejte ale pozor, protože miminko by nemělo mít hlavičku podloženu do jednoho roku žádným polštářem, aby se ve spánku neudusilo. Pod matraci a prostěradlo můžete do postýlky ještě schovat monitor dechu, který bude v noci hlídat miminko, zda dýchá.

Vybírejte kvalitní materiály z bavlny, které sají a odvádějí pot. Novorozenci mají totiž vyšší teplotu těla než my dospělí a snadno se během spánku zpotí.Bavlněné povlečení můžete prát na vyvářku a zbavíte tak prostěradlo a přikrývku případných mikrobů. Žehlením povlečení ještě zvýšíte jeho zdravotní nezávadnost.

 

Povlečení pro předškoláka

Dítko už odrostlo z miminkovské postýlky a vy mu pořizujete „dětskou postel“ s rozměry 160x90/80 nebo máte dost místa a nechcete kupovat dvě postele a sáhnete tedy rovnou po „velké“ variantě 200x90/80. Takovým lišáckým řešením se zdá být rostoucí postel, kterou nabízí některé obchodní domy. Než si ji pořídíte ujistěte, zda se do ní dělají i „rostoucí“ matrace, protože tím, že postel sice poroste, ale do ní budete muset stejně kupovat dvoje matrace, nakonec nic neušetříte. Nic nezkazíte, pokud koupíte svému dítku už povlečení velkých rozměrů s dětským motivem. Přikrývku v rozměru 140x200 a polštář 70x90, které jsou standardem a seženete tak na ně povlečení v každém obchodě s různými motivy a ve velkém množství materiálů.


Další články


blog

11 tipů, jak mít kvalitní spánek i ve vaší domácnosti

09.08.2018

Kdo by se ráno nechtěl probouzet s energií a dobrou náladou? Bohužel většina z nás si o tom může nechat jen zdát a trpí nad nedostatkem kvalitního…

blog

Flanel - látka pro sezónní povlečení

10.10.2017

Flanel je hustě tkaná látka v keprové, nebo klasické plátnové vazbě, která je po jedné nebo obou stranách upravena „počesáním. Právě česáním, získává…

blog

Co je patchwork a jeho výhody

01.08.2017

Co je to patchwork. Na našem e-shopu jste již nejspíš měli příležitost na toto slovní spojení narazit a věříme, že mnohé z vás zajímá, co znamená a…