13.04.2016 10:58 | V dnešní době se zdravý spánek velmi podceňuje a mezi mnoha lidmi převládá názor, že je přece zbytečné až třetinu života prospat, když si ho můžou užívat plnými doušky. Podle některých je zbytečné chodit spát v 10 hodin večer a 8 hodin spánku je zbytečný luxus, který je jen omezuje. Tato životospráva ale může mít neblahé důsledky na váš organismus a v konečném důsledku i na vaši psychiku. Přečtěte si o několika zásadách spánkové hygieny.

Zdravý spánek je velmi důležitý pro regeneraci nervového systému a také pro doplnění psychických sil. V důsledku nesprávného životního stylu trpí například paměť, pozornost, vnímání, myšlení, rozhodování, psychomotorické tempo a také rychlost reakcí. Nevyspalý člověk působí podrážděně, zhoršuje se jeho pracovní výkon a dokáže se špatně soustředit při rozhodování. Zaznamenat můžete i snížení koncentrace, pokles vůle nebo apatii.

Spánkové cykly

Samotný spánek probíhá v několika cyklech, jeden cyklus trvá přibližně 90 až 100 minut a je tvořen několika fázemi. Tyto fáze se rozdělují na non-REM fáze a REM fáze, přičemž jeden cyklus zpravidla obsahuje čtyři non-REM fáze a jednu REM fázi. Lidské tělo nejlépe regeneruje ve třetí a čtvrté non-REM fázi, do které se lidé, kteří mají problémy se spánkem často ani nedostanou. Kvůli tomu se značně zvyšuje například i riziko mikrospánku, který je velmi nebezpečný například při řízení auta (nejen) v nočních hodinách. Mikrospánek je ovšem nebezpečný i při práci ve výškách a nebo při práci s těžkými stroji.

Co udělat pro zdravý spánek

Zde si můžete přečíst pár základních tipů na to, jak předejít potížím způsobeným nedostatečnou regenerací vaší nervové soustavy:

Naučte se vstávat a chodit spát přibližně ve stejnou dobu. Nezáleží na tom, zda je pracovní den nebo víkend, nesnažte se spánek zbytečně prodlužovat a raději vstaňte a věnujte se jiným činnostem. Zkrátka se snažte dodržovat pravidelný denní rytmus.

Dobře vyvětrejte před spaním. Bude se vám mnohem lépe spát a mnoha lidem se lépe spí v místnosti, která je chladnější. Určitě si pořiďte kvalitní matraci a spěte jen v místnostech, kde je ticho a také tma. Pokud spíte v místnosti kde je světlo, bráti to vašemu tělu ve vylučování hormonu zvaného melatonin, jehož nedostatek zabraňuje lidskému tělu v dosažení klidného spánku.

Naučte se, že postel je místem výhradně pro odpočinek. Proto se v posteli snažte nepracovat, nejíst a také nedělat jiné rozrušující aktivity (například sledování televize). Televize by se v ložnici správně vůbec neměla nacházet, protože vyzařuje škodlivé modré světlo, které vám brání v usnutí.

Zajistěte, aby jste se ve své ložnici cítili příjemně a pohodlně. Důležité je použití kvalitních přikrývek a polštářů, které doplntě krásným měkkoučkým povlečením.

Samozřejmostí je i vynechání nápojů s obsahem kofeinu a černého čaje. Konzumovat byste neměli ani alkohol a cigarety, vyvarujte se i požívání těžkých jídel, protože pak se může stát, že se vám bude hůř usínat.  


Další články


blog

11 tipů, jak mít kvalitní spánek i ve vaší domácnosti

09.08.2018

Kdo by se ráno nechtěl probouzet s energií a dobrou náladou? Bohužel většina z nás si o tom může nechat jen zdát a trpí nad nedostatkem kvalitního…

blog

Flanel - látka pro sezónní povlečení

10.10.2017

Flanel je hustě tkaná látka v keprové, nebo klasické plátnové vazbě, která je po jedné nebo obou stranách upravena „počesáním. Právě česáním, získává…

blog

Co je patchwork a jeho výhody

01.08.2017

Co je to patchwork. Na našem e-shopu jste již nejspíš měli příležitost na toto slovní spojení narazit a věříme, že mnohé z vás zajímá, co znamená a…