13.04.2016 10:58 | V dnešní době se zdravý spánek velmi podceňuje a mezi mnoha lidmi převládá názor, že je přece zbytečné až třetinu života prospat, když si ho můžou užívat plnými doušky. Podle některých je zbytečné chodit spát v 10 hodin večer a 8 hodin spánku je zbytečný luxus, který je jen omezuje. Tato životospráva ale může mít neblahé důsledky na váš organismus a v konečném důsledku i na vaši psychiku. Přečtěte si o několika zásadách spánkové hygieny.

Zdravý spánek je velmi důležitý pro regeneraci nervového systému a také pro doplnění psychických sil. V důsledku nesprávného životního stylu trpí například paměť, pozornost, vnímání, myšlení, rozhodování, psychomotorické tempo a také rychlost reakcí. Nevyspalý člověk působí podrážděně, zhoršuje se jeho pracovní výkon a dokáže se špatně soustředit při rozhodování. Zaznamenat můžete i snížení koncentrace, pokles vůle nebo apatii.

Spánkové cykly

Samotný spánek probíhá v několika cyklech, jeden cyklus trvá přibližně 90 až 100 minut a je tvořen několika fázemi. Tyto fáze se rozdělují na non-REM fáze a REM fáze, přičemž jeden cyklus zpravidla obsahuje čtyři non-REM fáze a jednu REM fázi. Lidské tělo nejlépe regeneruje ve třetí a čtvrté non-REM fázi, do které se lidé, kteří mají problémy se spánkem často ani nedostanou. Kvůli tomu se značně zvyšuje například i riziko mikrospánku, který je velmi nebezpečný například při řízení auta (nejen) v nočních hodinách. Mikrospánek je ovšem nebezpečný i při práci ve výškách a nebo při práci s těžkými stroji.

Co udělat pro zdravý spánek

Zde si můžete přečíst pár základních tipů na to, jak předejít potížím způsobeným nedostatečnou regenerací vaší nervové soustavy:

Naučte se vstávat a chodit spát přibližně ve stejnou dobu. Nezáleží na tom, zda je pracovní den nebo víkend, nesnažte se spánek zbytečně prodlužovat a raději vstaňte a věnujte se jiným činnostem. Zkrátka se snažte dodržovat pravidelný denní rytmus.

Dobře vyvětrejte před spaním. Bude se vám mnohem lépe spát a mnoha lidem se lépe spí v místnosti, která je chladnější. Určitě si pořiďte kvalitní matraci a spěte jen v místnostech, kde je ticho a také tma. Pokud spíte v místnosti kde je světlo, bráti to vašemu tělu ve vylučování hormonu zvaného melatonin, jehož nedostatek zabraňuje lidskému tělu v dosažení klidného spánku.

Naučte se, že postel je místem výhradně pro odpočinek. Proto se v posteli snažte nepracovat, nejíst a také nedělat jiné rozrušující aktivity (například sledování televize). Televize by se v ložnici správně vůbec neměla nacházet, protože vyzařuje škodlivé modré světlo, které vám brání v usnutí.

Zajistěte, aby jste se ve své ložnici cítili příjemně a pohodlně. Důležité je použití kvalitních přikrývek a polštářů, které doplntě krásným měkkoučkým povlečením.

Samozřejmostí je i vynechání nápojů s obsahem kofeinu a černého čaje. Konzumovat byste neměli ani alkohol a cigarety, vyvarujte se i požívání těžkých jídel, protože pak se může stát, že se vám bude hůř usínat.  


Další články


blog

Romantické povlečení ve stylu Shabby Chic

11.10.2018

Kam jinam vnést trochu té romantické atmosféry, než do vaší ložnice. Prostor pro odpočinek a načerpání sil si žádá harmonické ladění materiálů a…

blog

Kvalita materiálu je u povlečení určující, díky ní si v ložnici strávený čas opravdu užijete

11.10.2018

Jak si čas strávený v ložnici ještě více užít? Vsaďte na kvalitu materiálu a zavrtejte se do hřejivé peřiny.

blog

11 tipů, jak mít kvalitní spánek i ve vaší domácnosti

09.08.2018

Kdo by se ráno nechtěl probouzet s energií a dobrou náladou? Bohužel většina z nás si o tom může nechat jen zdát a trpí nad nedostatkem kvalitního…