03.06.2015 12:36 | Mysleli jste si, že je povlečení jen výdobytkem moderní doby? Že naši předkové nepovlékali postele? A jak to tenkrát vlastně bylo s postelemi, dekami a povlečením? Nechte se námi provést historií povlečení.

První povlékání postelí

Zpočátku si lidé jen pokládali na zem kůže ulovených zvířat a také se jimi přikrývali. Přestěhováním z jeskyní do prvních přístřešků, se pro lepší izolaci od země stavěly první rákosová a dřevěná lůžka, která se kryla místo povlečení kožešinou. Zvětšením vzdálenosti lůžka od země vylepšily i tepelné podmínky lůžka. Kamenné postele nahradily v období starověkého Řecka dřevěné s potahem (prostěradlem) ze zvířecí kůže, později bavlny a lnu.

Zpracování bavlny už znali staří Egypťané a využívali ji k šití oděvů, výzdobě interiérů, zabalovali do ní své mrtvé při mumifikaci, anebo s jejich pomocí vyráběli plachty pro lodě a plavili se po Nilu.

Povlečení na královském dvoře

Objevem bavlny a změkčováním kůže, společně s chovem domácích zvířat, se rozšířil sortiment věcí, kterými si člověk mohl dělal své bydlení útulnější. Za nedlouho si začali postel přikrývat přehozem, vystýlat lůžko, aby jej měli měkčí a jinými způsoby vylepšovat komfort pro spaní. Vznikají i první matrace.

Rozdělením obyvatel země do různých společenských vrstev se lišilo i povlečení, které měli. Poddaní měli klasické lněné či bavlněné povlečení na ložní prádlo plněné peřím. Na zámcích a v domech vyšších vrstev bylo bavlněné povlečení využíváno pouze pro služebnictvo, jinak se sahalo po dražších dovozových materiálech jako byl například satén či hedvábí. Královské lože zakrývala nebesa a interiér zdobily textilní tapety a koberce. Polštáře se z ložnic stěhovaly na pohovky, kde sloužily i jako dekorační prvek, tím, že byly vyšívány bohatými motivy.

Technická textilní revoluce

S nástupem manufaktur a průmyslovou revolucí se stalo kvalitní povlečení, něčím, co si mohl dovolit každý. Zrychlením výroby a zdokonalením strojů, tak vznikaly také stále složitější a lepší materiály s nepřebernými pestrými vzory, jako třeba flanel nebo krep. Sady lůžkovin se taky v domácnostech zvětšovaly a standardem se stávalo vlastnictví více ložních souprav, které se podle ročního období nebo příležitosti vyměňovaly. Často bylo kvalitní ložní povlečení i svatebním darem. Jako ochrana ložního prádla sloužily ručně vyšívané přehozy. Polštáře a deky se i v malých a chudších domácnostech dostaly z ložnice do okolního interiéru. Zajímavě dekorované polštářky zdobily pohovky a odpočívadla v zahradních altáncích, prošívané deky a přikrývky se pak braly jako součást výbavy na piknik pod širým nebem.

Nejnovější technické pokroky pomohly k dokonalému materiálu a přidaly takové novinky jako mikroflanel, mikrovlákno nebo bavlněný satén.

Současné trendy v povlékání

Ložní prádlo, povlečení chcete-li, dnes stále plní svoji funkci pro kterou bylo vytvořeno. Chrání a kryje matraci, hřeje či chladí a zároveň je estetickým doplňkem interiéru. Přestože se nacházíme na vrcholu technické vyspělosti, tak se dneska stále hojně využívá bavlna jako hlavní materiál pro výrobu povlečení. Z novějších materiálů si lze vybrat z velké škály vzorů damaškového či bavlněného povlečení se saténovou úpravou, jehož zvláštností je, že si zachovává kvalitu a savost bavlny, ale na dotek je hladké a příjemně chladivé jako satén.

Vybavení ložnic se postupem času také měnilo a zlepšovalo, ale dneska se již ustálilo na standardním složení lůžkovin a to: polštáři, dece, prostěradle a někdy přehozu. Při výběru ložního prádla dávejte pozor na správné velikosti, aby se vám nestalo, že povlečení nebude na vaše lůžkoviny pasovat. Z pohledu materiálu nic nezkazíte, když sáhnete po bavlně či krepu. Myslete při výběru na to, že strávíte skoro třetinu života spaním v posteli.

 

 


Další články


blog

Romantické povlečení ve stylu Shabby Chic

11.10.2018

Kam jinam vnést trochu té romantické atmosféry, než do vaší ložnice. Prostor pro odpočinek a načerpání sil si žádá harmonické ladění materiálů a…

blog

Kvalita materiálu je u povlečení určující, díky ní si v ložnici strávený čas opravdu užijete

11.10.2018

Jak si čas strávený v ložnici ještě více užít? Vsaďte na kvalitu materiálu a zavrtejte se do hřejivé peřiny.

blog

11 tipů, jak mít kvalitní spánek i ve vaší domácnosti

09.08.2018

Kdo by se ráno nechtěl probouzet s energií a dobrou náladou? Bohužel většina z nás si o tom může nechat jen zdát a trpí nad nedostatkem kvalitního…